Wypatrując zmian – o pogodzie w nadchodzącym tygodniu

Opublikowano 19 kwietnia 2020 o godz. 19:47

W kolejnym tygodniu kwietnia charakterystyka pogody nie ulegnie zmianom. Wskutek dalszego oddziaływania układów wysokiego ciśnienia, nad obszary Polski wciąż nie będą dopuszczane układy frontowe z opadami deszczu, co oznacza kontynuację narastającej suszy. Pewien punkt zwrotny zaczyna być widoczny w prognozach w ostatnim tygodniu kwietnia, a jego zwiastunem może być końcówka następnego weekendu. Sprawdźmy kolejno czego możemy się spodziewać w najbliższych dniach..

Sytuacja synoptyczna

Co najmniej do czwartku wpływ na pogodę w kraju wywierać będzie stabilny układ wyżowy znad północnej Europy, który będzie przyczyniał się do utrzymywania chłodnych fragmentów mas powietrza nad naszym krajem. Ciśnienie atmosferyczne w analizowanym rysie czasowym osiągać ma poziom 1020-1030 hPa w skali całego kraju z najwyższymi wartościami na północy, a najmniejszymi na południu. Od piątku pole wyżowe zacznie wyraźnie słabnąc na rzecz układów niżowych, bezgradientowych pól niżowych, zatok i frontów atmosferycznych. Daje to pewien sygnał do innego typu pogody jaki może panować w końcówce kwietnia..

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad Europą w okresie poniedziałek – niedziela (20-26)

Temperatury

W okresie poniedziałek – środa temperatury w kraju będą na umiarkowanym poziomie. Generalnie będą kształtować się w przedziale 10-15 stopni Celsjusza, choć w środę na zachodzie mogą wzrastać do 16-17 stopni.

Spodziewane temperatury powietrza w poniedziałek, wtorek i środę na godzinę 12:00

Od czwartku temperatury zaczną rosnąc do jeszcze wyższych poziomów. W zachodniej i południowo zachodniej części kraju mogą one osiągać i przekraczać 20 stopni Celsjusza (na bazie prognozy ECMWF).  Druga połowa tygodnia zapowiada się więc dużo cieplej względem początku (pon-śr).

Ocieplenie w drugiej połowie tygodnia – prognoza temperatur w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę (licząc od prawego górnego rogu)

Opady deszczu, zachmurzenie..

Zachmurzenie w trakcie bieżącego tygodnia będzie na ogół małe, miejscami na wschodzie i południu umiarkowane i większe. Obecność wyżu zablokuje całkowicie możliwość wystąpienia deszczu. Do piątku w kraju całkowity brak opadów deszczu.

Prognozowana suma opadów (mm) do przyszłego piątku

Weekend – możliwe fronty z opadami, możliwe burze..

Sytuacja może ulec zmianie na okres weekendu, gdzie modele wskazują na wyraźne ustąpienie układów wyżowych na rzecz rozbudowy niewielkich niżów i frontów. To by zwiastowało opady deszczu jak i możliwe zjawiska burzowe na frontach jak i przed frontami. Istnieje jednak pewien rozrzut w prognozach dotyczący czasu jak i dokładnego miejsca występowania opadów i burz.

Potencjalny front chłodny z burzami i opadami deszczu – wejście frontu nocą z soboty na niedzielę, opady deszczu i burze w trakcie niedzielnego popołudnia – wersja prognozy GFS

Wersja prognozy ECMWF – wejście frontu z opadami deszczu i burzami w niedzielne popołudnie

Suma opadów deszczu liczona do godziny 20:00 w niedzielę. Model GFS vs ECMWF

Źródła grafik: vojvodinameteo.rs, meteomodel.pl, wxcharts.com, kachelmanwetter.de