Wtorkowe pogorszenie pogody nad Polską. Analiza warunków pogodowych na nadchodzące godziny.

Opublikowano 26 marca 2019 o godz. 11:40

Obecnie nad północno wschodnią część Polski nasuwa się zatoka związana z płytkim wirem niżowym, którego centrum przemieszcza się obecnie przez obszar Litwy, zaś w godzinach nocnych skieruje się nad Białoruś i dalej w kierunku Ukrainy. Wraz z przemieszczaniem się omawianego niżu, równocześnie migruje z nim front typu chłodnego, który wg reanalizy IMGW na godzinę 12UTC ma rozciągać się od województwa zachodniopomorskiego, przez Kujawy po Warmię.

Występowanie opadów atmosferycznych oraz ich natężenie – dane na godzinę 11:10 (via rainwiever.com)

Jak wskazują dane modeli numerycznych (szczególnie tych o dokładniejszym poziomie obliczeniowym) w nadchodzących godzinach nad Polską pojawią się liczniejsze pasma opadowe z opadami śniegu (miejscami dosyć silnymi) oraz burzami. Pierwsze przypadki burz już zostały odnotowane w sąsiednim obwodzie Kaliningradzkim. Po południu opady śniegu będą możliwe przede wszystkim w pasie od Warmii po Podlasie na co wskazują dane modelu mezoskalowego ICM UMPL 1.5. Rozproszone opady deszczu, a miejscami deszczu z krupą i drobnym gradem mogą pojawić się nad większością obszarów wraz z migrowaniem frontu chłodnego wgłąb Polski.

Prognoza opadów na godiznę 14:00 (mapy.meteo.pl)

W dalszym ciągu uwzględniane jest wystąpienie korzystniejszego środowiska konwekcyjnego sprzyjającego rozwojowi kilku przypadków komórek burzowych i być możne niewielkich pasm. Modele numeryczne są dosyć zgodne, że burze jeśli się rozwiną, to przede wszystkim na obszarze od Warmii po Podlasie, choć wraz z rozwojem chmur kłębiasto deszczowych wyładowania mogą paść także miejscami na Mazowszu, a pod koniec dnia także na Lubelszczyźnie. Korzystne środowisko do rozwoju konwekcji będzie wynikało przede wszystkim z bardzo dużej różnica temperatur pomiędzy dolną, a środkową troposferą. W trakcie przechodzenia burz mogą pojawić się silne porywy wiatru dochodzące nawet to 75-80 km/h. Silniejszy wiatr w przedziale 50-70 km/h uaktywni się także nad całą Polską w godzinach popołudniowych.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna (CAPE) na godzinę 14:00 (kachelmannwetter.de) – model ECMWF

Bliżej wieczora strefa z największym natężeniem opadów atmosferycznych skieruje się ku południowo wschodniej części Polski. Przelotne opady śniegu mogą wystąpić na Mazowszu i Lubelszczyźnie, a miejscami lokalnie w woj. łódzkim. Do godziny 20 strefa opadów mieszanych dotrze także nad obszar Podkarpacia i Małopolski. Także i tutaj spodziewajmy się wystąpienia opadów śniegu.

Symulowana grubość pokrywy śniegu na godzinę 20:00 – model ECMWF (kachelmannwetter.de)