Wtorek: wysokie anomalie temperatur – kontynuacja babiego lata

Opublikowano 14 października 2019 o godz. 17:50

Znajdujemy się obecnie w okresie dominacji zdecydowanie ciepłych mas powietrza, które przynoszą nam naprawdę wysokie temperatury z ogólnego zakresu aż 20-25 stopni Celsjusza. Wtorek będzie niejako kontynuacją wielodniowego trendu ciepła nad Polską ze względu na ciągle korzystną z punktu widzenia ocieplenia sytuację synoptyczną nad Europą. Zerknijmy więc na warunki atmosferyczne jakie mają panować jutro nad Europą, w kontekście pogody nad naszym krajem.

Sytuacja synoptyczna – 15.10

Jutro przez Skandynawię, przygraniczną część zachodniej Rosji, Białoruś i Ukrainę przebiegać będzie słabo rozbudowana blokada wyżowa stojąca w opozycji do ośrodka niskiego ciśnienia na południe od Islandii. Na wschód od głównego niżu barycznego rozbudowana będzie także zatoka niżowa w której to rozwijać mają się kolejne płytkie ośrodki. Cyrkulacja powietrza nad większością Polski obierać będzie kierunek południowy ze składową południowo wschodnią (wpływ wyżu). Zapewni to jutro transport bardzo ciepłych cząstek powietrza o czym świadczą prognozy anomalii temperatur powietrza z poziomów 2 m / 1500 m.

Prognoza anomalii temperaturowych na jutro. Od lewej: 12:00 UTC dla 2 metrów, 12UTC dla 1500 m

Wnioski jakie można wystosować po powyższych grafikach są takie, że jutro nad obszarem Polski przebiegać będzie najcieplejszy w skali Europy strumień powietrza, co objawić ma się temperaturami (2m) nawet o 8 stopni wyższymi względem okresu wieloletniego. Jutro najcieplej będzie przede wszystkim od południowo zachodniej przez środkowo południową po południowo wschodnią Polskę. Tutaj temperatury będą osiągać poziom 22-24 stopni Celsjusza z możliwymi maksymalnymi wzrostami do 25 – 25,5 stopni nad Małopolską. Poza regionami południowymi temperatury będą osiągać na ogół 18-20 stopni Celsjusza, choć w obszarach środkowo zachodnich mogą one zbliżać się nawet do 22 stopni.

Z rana i do południa niskie chmury stratus w tym mgły będą koncentrować się przede wszystkim na północy Polski oraz lokalnie na południu. Miejscami mogą być one gęste znacznie ograniczając pole widoczności. Po południu chmury ograniczą się do krańców północno wschodnich i nad obszarami północno zachodnimi. W pozostałych regionach prognozuje się bardzo dużo słońca i niewielkie pasma chmur wysokich (cirrusy).

Prognoza zachmurzenia chmur niskich. Górny rząd od lewej: 06UTC, 09UTC. Dolny rząd od lewej: 12UTC, 15UTC

W ciągu dnia przewiduje się dodatkowo występowanie umiarkowanego wiatru południowo zachodniego, który na obszarach nizinnych osiągać będzie porywistość na poziomie około 45 km/h zaś w obszarach górskich 60-70 km/h.

Prognozowana siła porywów wiatru na godzinę 15UTC

Dane graficzne: windy.com, kachelmanwetter.de, wxcharts.com, meteo.pl