Wtorek przyniesie kolejne szanse na zjawiska burzowe w kraju

Opublikowano 17 sierpnia 2020 o godz. 20:13

We wtorek bezpośrednio nad obszarem Polski znajdować będzie się płytki ośrodek niżowy wraz z zatoką, który będzie wirował w środowisku wilgotnej i niestabilnej masy powietrza. Jego obecność przyniesie miejscami korzystniejsze warunki do rozwoju zjawisk burzowych głównie w postaci burz jednokomórkowych, z tendencją do budowania się w burze wielokomórkowe. Ponadto nad zachodnią częścią kraju znajdzie się jutro zbieżność wiatru ułożona od województwa zachodniopomorskiego przez wielkopolskie w kierunku śląskiego i małopolskiego. Będzie ona prawdopodobnie zapalnikiem do rozwoju kilku aktywniejszych komórek w tej linii. Burze powstawać mogą także we wschodniej i lokalnie centralnej części kraju.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na jutro. Obszar Polski w zasięgu centrum niżowego; Możliwa linia zbieżności wiatru nad zachodnią i południową częścią kraju

Prognozy numeryczne wskazują na powstanie dwóch stref z burzami. Pierwsza z nich nad zachodnią częścią kraju, a druga na południu i wschodzie oraz lokalnie w centrum. Poniżej znajduje się symulacja modelu Swiss HD z potencjalnymi komórkami opadowymi / burzowymi na wtorkowe popołudnie.

Wyodrębnienie komórek burzowych – kolor fioletowy

Zbieżny wariant pogodowy wskazuje także prognoza modelu WRF. Burze jak widać nie będą mocno rozbudowane, stąd potencjalnie lokalny charakter jutrzejszych zjawisk. Burze będą wykazywały się podobną charakterystyką jak dziś. W kilku przypadkach możemy oczekiwać akumulacji opadów rzędu 30-35 litrów na metr kwadratowy, silnego wiatru do 70 km/h i opadów drobnego gradu – od 1 do 2 cm.

Prognoza na jutro wg IMGW PiB

Grafiki: mapy.meteo.pl, meteologix.com, dwd.de, modelzentralle.de, Facebook: Burza-alert-IMGW