Wtorek: poranna konwekcja z krótkotrwałymi śnieżycami na południu Polski

Opublikowano 2 grudnia 2019 o godz. 20:10

Względem poniedziałku, wtorek przyniesie duży wzrost ciśnienia nad Polską, co spowodowane będzie rozbudowującym się antycyklonem, który swoim zasięgiem obejmie Europę zachodnią, centralną oraz wschodnią. Układ ten nie będzie jednak stacjonarny, a mobilny, a to oznacza także dalsze przemieszczanie się mas powietrza w obszarach Europy. Obecnie mamy do czynienia z powietrzem arktycznym morskim, które od jutra zacznie być stopniowo wypierane na południowy wschód Europy. Na jego miejsce będzie wkraczać łagodniejsza masa PM zwiastując ocieplenie. Proces wymiany powietrza całościowo dokona się jednak dopiero w czwartek.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego jutro na godzinę 09Z – Europa. Terytorium Polski w zasięgu umacniającego się wyżu barycznego – rozwój blokady dla cyklonów.

Poranne śnieżyce konwekcyjne na południu Polski

Wędrująca w nocy z poniedziałku na wtorek strefa opadów mieszanych w tym punktowo intensywnych opadów śniegu będzie systematycznie przemieszczać się w kierunku południowej Polski, gdzie dotrzeć ma o świcie i trwać przez kolejne godziny poranne. Sytuacja o tyle jest ciekawa, że prognozy są zgodne co do powstania całej linii komórek konwekcyjnych w trakcie tej nocy, które w środowisku zimnych mas powietrza będą generować przede wszystkim opady śniegu niejednokrotnie o charakterze intensywnym (choć krótkotrwałym). Czynnikami wspomagającymi rozwój porannych chmur Cb będzie poranna zbieżność wiatru na froncie chłodnym jak i uwarunkowania terenowe. Województwa, które na pewno doświadczą przechodzenia krótkotrwałych śnieżyc, to świętokrzyskie, południe lubelskiego, śląskie, małopolskie i podkarpackie. W trakcie ich przechodzenia mogą pojawić się chwilowo silniejsze porywy wiatru do 50 km/h. Najobfitsze opady przewidywane są przede wszystkim w obszarach położonych bliżej gór.

Symulacja przejścia opadów śniegu (fioletowy odcień) w godzinach wczesnoporannych między godziną 03-12UTC

Linia komórek konwekcyjnych z opadami śniegu na linii Dolny Śląsk – Podkarpacie (godzina 06:00)

Poranne opady śniegu na południu Polski – prognoza modelu UM4 (od góry godzina: 06,07,08)

W wyniku przechodzenia krótkotrwałych śnieżyc konwekcyjnych należy oczekiwać chwilowych wzrostów pokryw śniegu na ogół do 2 cm, choć w przypadku wielokrotnego przechodzenia komórek nad daną lokalizacją pokrywa może być wyższa – szczególnie w obszarach podgórskich województwa małopolskiego i podkarpackiego. Pod wieczór nad województwa nadmorskie przywędruje strefa frontowych opadów deszczu, zaś w obszarach Pomorza środkowego miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu. Wejście tych opadów będzie zwiastunem ocieplenia nad Polską w kolejnym dniu (środa)

Dane graficzne: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, meteomodel.pl, kachelmanwetter.de, meteoprognoza.pl