Wtorek – kontynuacja deszczu i słabych burz nad Polską

Opublikowano 25 maja 2020 o godz. 20:35

Sytuacja synoptyczna w skali Europy jak i Polski we wtorek nie ulegnie zasadniczej zmianie. Rozbudowany nad obszarem synoptycznym Europy wał wyżowy będzie sterował pogodą w Polsce nie tylko dzisiaj, ale także i w kolejnych dniach bieżącego tygodnia. Wciąż do kraju będzie spływać wilgotne i dosyć chłodne jak na maj powietrze polarne-morskie z kierunków północno wschodnich, cechujące się dodatkowo nieznaczną niestabilnością. Warunki do rozwoju konwekcji przemieszczą się głównie nad obszary południowo wschodnie i to tutaj w ciągu dnia podobnie jak w poniedziałek i niedzielę dojdzie do piętrzenia się chmur kłębiasto-deszczowych, w tym także lokalnych, słabych burz.

Temperatury będą kształtować się na poziomie od 16 do 19 stopni (lokalnie na zachodzie 20). Chłodniej wzdłuż wybrzeża (12-15) i w obszarach górskich.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad Europą, spodziewane temperatury w kraju na godzinę 12

Największa aktywność komórek opadowych i lokalnych burz prognozowana jest szczególnie w obszarach województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, śląskie. Ponadto przelotne opady deszczu wystąpią także w województwie opolskim, łódzkim, mazowieckim i miejscami podlaskim (tu pojedyncze burze również możliwe). W pozostałych regionach szansa na rozwój konwekcji będzie dużo mniejsza co zwiastuje stabilne warunki pogodowe i na ogół słoneczną pogodę z okresowo umiarkowanym zachmurzeniem.

Warunki konwekcyjne będą bardzo zbliżone do tych z poniedziałku i niedzieli. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji osiągać będzie maksymalnie 500-600 J/kg przy wciąż bardzo słabym przepływie powietrza. Z tego też powodu jutrzejsze zjawiska burzowe będą przemieszczać się powoli z północnego wschodu na południowy zachód. Burze będą bardzo słabo zorganizowane i mogą powstawać i znikać nad jedną lokalizacją. Głównie wyczekujmy pojedynczych komórek i niewielkich pasm wielokomórkowych. Na ich trasie pojawią się głównie umiarkowane opady deszczu, a miejscami także drobny grad..

Prognoza energii potencjalnej we wtorek na godzinę 12

Dane graficzne: meteomodel.pl, meteologix.com, vojvodinameteo.rs