Wtorek – intensywne opady deszczu i śniegu w południowej Polsce

Opublikowano 3 lutego 2020 o godz. 18:24

Wtorek zapowiada się z pokaźną dawką opadów atmosferycznych szczególnie w pasie od południowego zachodu po południowy wschód kraju. W przypadku wymienionych regionów załamanie pogody związane będzie z przemieszczającym się ośrodkiem niżowym z szybką tendencją do spadku ciśnienia, a zarazem umacniania swojej strefy opadowej. Niż ten powstanie w drugiej części nocy w obszarach północnej Francji, wędrując dalej przez południową część Niemiec i kolejne kraje położone na południe od Polski. Wraz z wędrówką niżu przemieszczać się będą opady. Głównie mają dominować opady deszczu ze śniegiem, zaś szczególnie na południu Podkarpacia i Małopolski od popołudnia przez kolejne godziny wieczorne wystąpią intensywne opady mokrego i ciężkiego śniegu w połączeniu z narastającymi porywami wiatru. Opady deszczu wystąpią także w pozostałych regionach kraju, ale jako rozproszone pasma.

Przebieg warunków pogodowych w ciągu dnia – opis

Od rana w całym pasie od południowego zachodu po południowy wschód występować będą ciągłe, miejscami intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Szczególnie tyczy się to obszaru od województwa dolnośląskiego po podkarpackie. Deszczowe chmury w większości obejmą także południową część województw: wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. W przypadku ziemi świętokrzyskiej opady obejmą cały region tego województwa. Od rana opady deszczu, a także samego śniegu występować będą w województwie podlaskim. W pozostałych województwach jeszcze bez opadów lub z opadami mocno lokalnymi. Po południu główna strefa opadów przemieści się bardziej w kierunku środkowo południowej i południowo wschodniej części kraju. Na południu Małopolski i Podkarpacia zaczną występować intensywne i ciągłe opady śniegu zaś w pozostałych regionach rozwiną się liczne komórki z deszczem – tyczy się to szczególnie województwa zachodniopomorskiego. Na Podlasiu wciąż możliwy śnieg. W obszarach górskich i na pogórzach wiatr w porywach nawet do 80 km/h (w szczytowych partiach nawet +100 km/h). Wieczorem sytuacja nie ulegnie zasadniczej zmianie. W całym kraju przemieszczać będą się opady deszczu i deszczu ze śniegiem (charakter bardziej okresowy), natomiast na południu Podkarpacia i Małopolski intensywny śnieg będzie padał nieprzerwanie aż do południa w środę (do tego czasu spaść ma szacunkowo 10-30 cm śniegu nad regionami podgórskimi i +30 w wyższych partiach).

Ze względu na spodziewany raptowny wzrost pokrywy, śnieżnej szczególnie na południu Małopolski może dochodzić do wielu awarii energetycznych wskutek powalonych gałęzi. Ponadto zwraca się uwagę na silny wiatr po południu, który zwłaszcza na południu Śląska i Małopolski może przekraczać 75 km/h, zaś w wysokich partiach gór okolice 100 km/h i więcej. Największy wzrost pokrywy prognozuje model ECMWF – nawet 30-40 centymetrów do środowego poranka

dane: wxcharts.com, mapy.meteo.pl