Wtorek: Front chłodny z przejściowym klinem wyżowym

Opublikowano 9 grudnia 2019 o godz. 19:38

Nad Europą obserwujemy kontynuację cyrkulacji półnoatlantyckiej. Kolejne ośrodki niżowe z trajektorią zachód-wschód przemierzają przez Europę przynosząc opady deszczu i silniejszy wiatr. Spójrzmy na jutrzejszą sytuację synoptyczną, która kształtowała będzie przebieg pogody w Polsce. Do tego posłużymy się klasycznie już mapami ciśnienia z serwisu windy.com.

Na główną uwagę zasługuje jutrzejszy fragment obniżonego ciśnienia atmosferycznego nad północno wschodnią częścią Polski. Jest on składową rozległego ośrodka niskiego ciśnienia nad daleką, północną częścią Rosji. Fragment frontu chłodnego wbudowanego w niż będzie przemieszczać się jutro nad województwami północnymi i północno wschodnimi przynosząc wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu (lokalnie śniegu). Jednocześnie między ośrodkami niżowymi przemieszczać będzie się mocno rozbudowany południkowo klin wyżowy, który w ciągu dnia obejmować będzie coraz większą część kraju, a zwłaszcza zachód i południe Polski. Tuż za frontem chłodnym wkroczy zimniejsza porcja powietrza znad Skandynawii cechująca się niską wilgotnością, co przyniesie późnym popołudniem rozpogodzenia niemalże do bezchmurnego nieba szczególnie na północy kraju.

 

Adwekcja zimnego powietrza za frontem chłodnym w ciągu dnia widoczna na mapach temperatury 850 hPa

Rankiem przelotne opady deszczu przewidywane są przede wszystkim w obszarach środkowo północnych obejmujących głównie województwo pomorskie (tu możliwy także chwilowo śnieg) i zachodniopomorskie. Lokalnie może pokropić także w wąskim pasie od województwa warmińsko-mazurskiego, przez mazowieckie, łódzkie i dalej po Górny Śląsk. Słabe opady deszczu notowane będą także od Małopolski po Podkarpacie. Na Podhalu i w regionach podgórskich Małopolski opady mokrego śniegu. W Tatrach może padać intensywnie.

Do południa przelotne opady deszczu przemieszczą się w kierunku Kujaw oraz Warmii i Mazur. W pozostałych regionach opady zaczną zanikać za wyjątkiem południowej części Podkarpacia, gdzie w regionach górskich wystąpić mogą także opady śniegu.

Po południu wraz z przemieszczaniem się fragmentu frontu chłodnego deszcz pojawi się także na Mazowszu oraz Podlasiu. Nad województwami: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie w wyniku spływu świeżej i suchej masy powietrza z północy pojawią się rozpogodzenia do postaci bezchmurnego nieba. Być może strefa przelotnych opadów po południu obejmie także ziemię łódzką, zaś wieczorem zanikające opady dotrą na południowy wschód kraju, gdzie zwłaszcza od Podkarpacia po Małopolskę mogą występować jako słabe opady śniegu (także poza regionami górskimi).

Temperatury w ciągu dnia będą wahać się na poziomie 3-4 stopni nad większością Polski. Wiatr w ciągu dnia umiarkowany zachodni i północno zachodni. Maksimum porywów osiągać będzie w południe, zaś najwyższe porywy notowane będą głównie w obszarze Zatoki Gdańskiej – do 70 km/h. W pozostałych regionach sumarycznie 40-50 km/h.

Prognoza opadów atmosferycznych we wtorek (model ICM UM4) – od góry 09, 12, 15, 18, 21 UTC

Źródła graficzne: windy.com, meteo.pl, kachelmanwetter.de, wxcharts.com, met.fu-berlin.de