Wtorek: dynamiczna adwekcja ciepła nad Polskę

Opublikowano 16 grudnia 2019 o godz. 19:29

Ze względu na powstanie wyjątkowo sprzyjającej sytuacji synoptycznej do nasilnonego przepływu południkowego jutro wzdłuż południowej części Polski przewiduje się wyjątkowo wysokie jak na grudzień temperatury. Mocno pogłębiony ku północnym regionom obszar niskiego ciśnienia w korelacji z ośrodkami wyżowymi nad Morzem Śródziemnym i Bałkanami utworzą trasę przepływu bardzo ciepłego powietrza, które zacznie wkraczać nad nasz kraj już podczas tej nocy osiągając kulminację w trakcie wtorkowego popołudnia.

Prognozowana sytuacja synoptyczna będąca sprawcą bardzo dużego ocieplenia nad Europą. Współpraca pogłębionej na południe doliny niżowej z ośrodkami wyżowymi w południowo wschodniej Europie

Adwekcja ciepła widoczna na mapach temperatury warstwy granicznej troposfery (~ 1500 m n.p.g.)

Imponująco wysokie temperatury na południu Polski

Na ten moment szczególnie ciekawie zapowiadają się regiony środkowo południowe (Małopolska) i południowo zachodnie (Dolny Śląsk), gdzie najnowsze prognozy dokładnych modeli numerycznych wskazują na możliwość wystąpienia temperatur w zakresie aż 16-18 stopni Celsjusza. Sprzyjający w tym będzie ciepły wiatr halny oraz mocno osuszone powietrze, co umożliwi już od rana ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej przez promienie słoneczne.

Województwo małopolskie i śląskie – w tych regionach popołudniowe temperatury (13:00) osiągnąć mogą maksymalny poziom 16-18 stopni Celsjusza. W przypadku Małopolski będą to głównie regiony centralne, zaś w śląskim południowe. Z dużym prawdopodobieństwem temperatury na poziomie 15 stopni i więcej mogą być notowane na wschodzie Podkarpacia, gdzie występować ma cały dzień intensywny wiatr fenowy.

Województwo dolnośląskie – także i tutaj temperatury będą osiągać bardzo wysokie poziomy. Bazując na prognozach modelu Europa SwissHD możemy oczekiwać tutaj nawet 16 stopni Celsjusza.

Polska ogólnie – główny sektor ciepłej masy powietrza zatrzyma się w ciągu dnia na linii od województwa lubuskiego przez wielkopolskie, łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie po lubelskie. Tutaj minimalne temperatury powinny osiągać 10 stopni Celsjusza, wzrastając nawet do 12-14 stopni. Najchłodniejszy będzie północny wschód kraju, gdzie temperatury będą kształtować się na poziomie 4-6 stopni Celsjusza.

Chmury piętra niskiego w ciągu dnia będą występować początkowo w centrum i na północnym wschodzie kraju oraz miejscami w obszarach górskich i na wybrzeżu. W miarę upływu dnia zaczną one się ograniczać stopniowo do regionów północno wschodnich (województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, częściowo kujawsko-pomorskie i północ Mazowsza). W ciągu dnia bardzo silny wiatr halny przewidywany jest w górach. Będzie on osiągał porywy powyżej 100 km/h. Silnie powieje także na Podkarpaciu (60-80 km/h w południowej części).

dane: meteo.pl, wxcharts.com, windy.com, kachelmanwetter.de