Wiosna astronomiczna, wiosna kalendarzowa – prognoza pogody na weekend 20/21.03

Opublikowano 19 marca 2021 o godz. 18:46

W sobotę astronomiczna zaś w niedzielę kalendarzowa. W trakcie weekendu będziemy mieli dwie daty rozpoczynające okres wiosny na terenie Polski, choć np. wiosna meteorologiczna trwa już od początku marca. Nie oznacza to jednak, że od jutra przechodzimy w okres stabilnej pogody ze stale rosnącą temperaturą i dużą dawką słońca. Wahania pogody będą trwały nadal i doskonale przekonamy się o tym w tym krótkim, dwudniowym epizodzie.

Znajdujący się obecnie układ wyżowy z głównym centrum na zachód od Irlandii, kontroluje procesy pogodowe nad większością państw. Wyż rozbudowany jest dzisiaj (19.03) mocno w kierunku północno-wschodnim w głąb Skandynawii i dalej częściowo nad Rosję. Ten stan obrazuje grafika pierwsza z trzech zaprezentowanych poniżej. W sobotę (grafika druga) pole baryczne ulegnie bardzo szybkiemu przekształceniu. Widoczna strefa niżowa będzie propagować z północy na południe / południowy wschód. Wtedy jeszcze obszar naszego kraju nadal pozostanie w ustabilizowanym polu wysokiego ciśnienia. W niedzielę (grafika 3) nad Polskę wkroczy klasycznie rozbudowana zatoka niżowa związana z ośrodkiem wędrującym w głąb Rosji.

Sytuacja synoptyczna nad Europą: piątek, sobota, niedziela

 

Sobota

W sobotę warunki pogodowe będą stabilniejsze względem ostatnich dni. Stabilniejsze tzn. z mniejszą szansą na rozwój większej ilości komórek konwekcyjnych, które generują opady śniegu. W ciągu dnia rozproszonych opadów śniegu o charakterze przelotnym i natężeniu słabym możliwe będą w regionach południowo-wschodnich, południowych i południowo-zachodnich. Na pozostałym obszarze pogoda raczej stabilna bez rozwoju opadów, ale z narastającym zachmurzeniem na północy kraju (zbliżająca się strefa frontowa)

Prognoza opadów śniegu na godzinę 12:00 – model SwissHD i UMPL

Prognoza temperatur powietrza w sobotę – godzina 13:00

Niedziela – aktywny front okluzji z opadami deszczu i śniegu

W nocy z soboty na niedzielę nad północną część kraju zbliżać będzie się układ frontów atmosferycznych związanych z niżem z północy Europy. Front chłodny dogoni ciepły tworząc strefę frontu zokludowanego. Na jego trasie prognozowane są opady deszczu i śniegu, ale także silniejszy wiatr. Za frontem będzie płynąć cieplejsze powietrze polarnomorskie, które przyniesie wzrost temperatur w Polsce północnej i zachodniej w drugiej części dnia.

Sytuacja synoptyczna nad Europą – noc z soboty na niedzielę, niedziela

Front w ciągu dnia wędrować będzie przez całą szerokość kraju począwszy od północnej Polski o poranku, kończąc na południowym wschodzie wieczorem. Możliwe będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu z deszczem oraz samego śniegu. Pokrywa śnieżna nie będzie jednak wysoka. Jeśli wzrośnie, to miejscami do 2-3 cm (tereny nizinne). W całym kraju wzrośnie prędkość wiatru do 40-60 km/h.

Prognoza temperatur powietrza w niedzielę – godzina 13:00