Wielkoskalowe opady deszczu i śniegu nad Polską – prognoza pogody na wtorek [05.01]

Opublikowano 4 stycznia 2021 o godz. 18:16

Wtorek przyniesie duże pogorszenie pogody nad Polską. W ciągu dnia prognozowane jest przejście ośrodka niskiego ciśnienia z aktywnym systemem frontów atmosferycznych. W konsekwencji nad obszarem całego kraju wystąpią opady deszczu i śniegu o charakterze ciągłym i zmiennym natężeniem opadów. W szczególności w drugiej części dnia i wieczorem zaczną występować intensywniejsze opady śniegu, przynoszące wyraźny wzrost pokrywy śnieżnej.

Sytuacja synoptyczna:

Obszar Polski dostanie się pod wpływ ośrodka niskiego ciśnienia znad Bałkanów, który wędrować będzie z południowego wschodu na północny zachód kraju. Ośrodek prowadzić będzie strefę frontu o charakterze ciepłym. Do kraju z południowego wschodu docierać będzie masa powietrza polarno-morskiego, ciepłego

Spodziewana sytuacja synoptyczna we wtorek na godzinę 12UTC

http://knmi.nl

Przebieg pogody w ciągu dnia

[07:00 – 12:00]

Prognozuje się zachmurzenie całkowite w całym kraju. Od samego rana opady deszczu występować będą na wschodzie Polski. Na południu, południowym zachodzie i w centrum występować będą opady deszczu ze śniegiem, zaś na północnym wschodzie i północy, przewagę śniegu z deszczem szczególnie na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Do południa opady deszczu nie powinny sięgnąć regionów Pomorza zachodniego i być może województwa lubuskiego. Wiatr umiarkowany, wschodni, zmieniający się na północno-wschodni (40-50 km/h). Ciśnienie od 1006 hPa na południowym-wschodzie do 1020 hPa na północy kraju. Temperatury maksymalne wyniosą 4/5 °C na i wschodzie i południowym wschodzie do 1/2°C nad przeważającą częścią pozostałych regionów Polski.

[12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia na południu, południowym zachodzie, zachodzie, północnym zachodzie i północy występować będą opady śniegu i śniegu z deszczem o natężeniu umiarkowanym i silnym. Opady śniegu wystąpią częściowo na północnym-wschodzie. W centralnej Polsce występować będą opady deszczu ze śniegiem, a wzdłuż wschodniej połowy kraju głównie deszcz o natężeniu słabnącym i zmieniającym postać z opadów wielkoskalowych na przelotne. Na północnym wschodzie, północy i zachodzie pokrywa śnieżna wzrośnie od 2 do 7 cm. Wiatr umiarkowany, wschodni, na północy skręcający na północno-wschodni (40-50  km/h). Ciśnienie wieczorem będzie spadać. Temperatury maksymalne od 3/4°C na wschodzie i południowym wschodzie do 2/3°C wzdłuż wybrzeża i około 0°C w pozostałej części kraju.