Dynamiczne ocieplenie pod koniec tygodnia. Temperatury nawet do 13 stopni Celsjusza

Opublikowano 3 grudnia 2020 o godz. 19:07

Nad Europą rozwija się rozległa strefa niżowa, początkowo z głównym centrum nad obszarami Wysp Brytyjskich. Jednocześnie nad Rosją obserwować będziemy klasyczny układ wyżowy dla tej pory roku. Omawiana strefa niżowa cechować będzie się wyraźnie obniżonym ciśnieniem, sięgając jednocześnie południową Europę. W tej sytuacji dojdzie do bardzo szybkiej zmiany cyrkulacji powietrza. Do naszego kraju zacznie wędrować cieplejsza masa powietrza z południa Europy, zwiastując wyraźne ocieplenie.

Wielocentryczny obszar niżowy nad Europą w nadchodzących trzech dniach

http://vojvodinameteo.rs

Nadchodzące ocieplenie nad nasz kraj było sygnalizowane w prognozach numerycznych już kilka dni temu, o czym wspomniano na blogu w minioną niedzielę podczas przeglądu prognoz na bieżący tydzień

O dynamice spodziewanego ocieplenia świadczą mapy spodziewanej anomalii temperatur szczególnie na okres soboty i niedzieli. Bieżące wskazania prognoz GFS informują nas o anomalii wynoszącej nawet powyżej 8 stopni od normy! Tak wysokie wskazania odchyleń względem wieloletniej normy w grudniu zdecydowanie zwiastują nam ciepły (jak na ostatni miesiąc roku) okres. Jak przełoży się to na temperatury? Szczegóły poniżej grafik

Spodziewane odchylenie temperatur od normy w sobotę i niedzielę – anomalia miejscami osiągająca i przekraczające +8 stopni

http://wxcharts.com

Weekendowe ocieplenie – temperatury

Powiew ciepła odczujemy już w piątek. Wzdłuż pasa południowego, częściowo w centrum i na zachodzie temperatury wzrosną już do poziomu 6-9 stopni Celsjusza. Chłodno będzie wciąż na północy, północnym wschodzie i częściowo wschodzie z temperaturami wahającymi się na poziomie od 3 do 4 stopni.

Weekendowe ocieplenie – spodziewane temperatury w piątek

W sobotę dotrze jeszcze cieplejszy strumień powietrza, który poskutkuje wzrostem temperatury do 10 stopni Celsjusza z możliwymi przekroczeniami tej bariery zwłaszcza na południowym zachodzie Polski. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, ale temperatury tutaj osiągać będą już 7-8 stopni Celsjusza, czyli górny poziom z dnia poprzedniego.

Spodziewane temperatury w sobotę

Weekendowe ocieplenie – kulminacja ciepła wystąpi w niedzielę

W niedzielę maksymalne temperatury wystąpią na południowym zachodzie i zachodzie kraju. Prawdopodobnie przekroczony zostanie poziom 12 stopni Celsjusza między innymi na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i Wielkopolsce. Chłodniej zacznie robić się na wschodzie.

Spodziewane temperatury w niedzielę

Wiatr halny

Transport ciepłych mas powietrza możliwy będzie przez silny przepływ powietrza w troposferze. Następstwem tego będzie silny wiatr halny. Odczuć go będzie można szczególnie w górach. W szczytowych partiach gór takich jak Śnieżka, Kasprowy Wierch porywy wiatru mogą osiągnąć i przekroczyć aż 150 km/h. Na nizinach wiatr będzie również odczuwalny. Na południu, w centrum, wschodzie i północy osiągać będzie on 50-70 km/h.

Maksymalne porywy wiatru do niedzieli – prognoza modelu ICON

Opady atmosferyczne

Deszcz spodziewany jest tylko w piątek w pasie od województwa kujawsko-pomorskiego, przez północ wielkopolskiego po pomorskie. W Sudetach możliwy śnieg.

Grafiki: http://mapy.meteo.pl

http://meteologix.com

http://wxcharts.com