Weekendowa prognoza – preludium przed zbliżającą się dynamiczną pogodą

Opublikowano 13 września 2019 o godz. 18:54

Nadchodzący weekend zapowiada się z bardzo dobrymi warunkami atmosferycznymi nad całym krajem, choć późniejszym popołudniem w niedzielę na północy pojawią się już symptomy daleko idących zmian. Stabilne warunki zawdzięczać to będziemy przede wszystkim przemieszczającemu się z zachodu na wschód Europy antycyklonowi o nazwie GAIA z apogeum swojej żywotności jutro, gdzie osiągnąć ma on maksymalne ciśnienie powyżej 1033 hPa. Jutro omawiany wyż baryczny zajmie swoim zasięgiem większość Europy tworząc chwilowy układ omega.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad Europą jutro na godzinę 12Z – obliczenia modelu numerycznego GFS

Sobota

W sobotę po przejściu frontu chłodnego nad naszym krajem oddziaływać będzie świeża masa powietrza polarnego-morskiego. W ciągu dnia przelotne i punktowe opady deszczu przewidywane są głównie w pasie od Pomorza zachodniego po środkowe. W ciągu dnia oczekuje się wzrostu zachmurzenia do poziomu umiarkowanego, miejscami dużego. W ciągu dnia temperatury będą mocno wyrównane nad przeważającą większością kraju. Dominować mają temperatury z zakresu 16-18 stopni Celsjusza. Miejscami na południu mogą one osiągać okolice 20 stopni. Za wyjątkiem pasa od województw lubuskie-dolnośląskie oraz opolskie-małopolskie po południu uaktywni się umiarkowany wiatr z północno zachodniego sektora o prędkościach w porywach do 50-55 km/h przez co odczuwalna temperatura będzie nieco niższa. Najbardziej odczuwalny powinien być w obszarach północnych i północno wschodnich.

Niedziela

W niedzielę początkowo pogodnie będzie nad całą Polską zaś na niebie dominować mają liczne chmury piętra wysokiego – cirrus. Ich masowa obecność świadczyć będzie o nadchodzących zmianach w pogodzie w postaci frontu chłodnego rozgraniczającego dwie istotnie różne cząstki powietrza. Po południu znacznie pogorszenie pogody oczekiwane jest na północy Polski w pasie od Pomorza zachodniego po środkowe, a także Warmię i Mazury. Tutaj w drugiej części dnia przewiduje się nasunięcie grubej warstwy chmur niskich z przelotnymi opadami deszczu w związku z wkroczeniem frontu typu chłodnego. Obszar zachmurzenia będzie do wieczora przemieszczał się w kierunku południowym i do końca dnia powinien on objąć pas województw: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Na południe od tej linii w obszarze pozostałych województw warunki pogodowe bardzo dobre i stabilne z chmurami wysokimi nie stanowiącymi wpływu na przebieg pogody. Temperatury będą uzależnione od poziomu zachmurzenia. Najcieplej ma być w obszarach południowo zachodnich (lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie) z temperaturami dochodzącymi do 23 lokalnie 24 stopni Celsjusza. Na północy w strefie największego zachmurzenia będzie to od 15 do 18 stopni Celsjusza, zaś w pozostałych regionach 18-20 stopni. W ciągu dnia wzdłuż wybrzeża wystąpi silniejszy wiatr w porywach do około 70 km/h.

W poniedziałek front chłodny obejmie południe Polski niosąc opady deszczu, chmury i spadek temepratur. Pozostałą część kraju znajdować będzie się w obszarze zafrontowym w chłodnym powietrzu z północno zachodniej części Europy. We wtorek pogoda ma przybrać dynamiczny charakter z silnym wiatrem i opadami deszczu.

 

Grafiki: vojvodinameteo.rs, met.fu-berlin.de