We wtorek pogoda z zimowym akcentem na północnym wschodzie Polski

Opublikowano 22 listopada 2021 o godz. 18:10

Pogoda we wtorek przyniesie pierwszy, wyraźniejszy akcent zimowy na terenach nizinnych. Przechodzący przez kraj układ frontów atmosferycznych wygeneruje opady śniegu zwłaszcza na północnym wschodzie, a lokalnie i wschodzie. Choć warunki termiczne nie pozwolą na powstanie trwalszej pokrywy śnieżnej, to w ciągu dnia może ostatecznie uformować się jej niewielka warstwa, zwłaszcza na terenie Podlasia

Spodziewana sytuacja synoptyczna

W drugi dzień bieżącego tygodnia nasz kraj dostanie się pod wpływ systemu frontów atmosferycznych. Fronty te związane będą z płytkim niżem z centrum ulokowanym nad Zatoką Fińską. Przez północny wschód kraju przechodzić będzie obszar chłodnego wycinka frontu atmosferycznego, za którym na niewielki obszar północno-wschodniej Polski kontynuowany będzie spływ zimnego powietrza z północy

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Pogoda na wtorek – dane szczegółowe

Na przykładzie wyników modelu UMPL (wyniki 22.11 z godz 12UTC)

___________

O poranku przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem spodziewane są zwłaszcza na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego (głównie północ) oraz podlaskiego – tu przede wszystkim mokry śnieg chwilowo o natężeniu silniejszym. Na północy i północnym zachodzie kraju będą to rozproszone i lokalne opady słabego deszczu, stopniowo docierające także na zachód i miejscami do centrum (tu lokalne opady mieszane nie są wykluczone). Przed południem główna strefa opadowa z północnego wschodu będzie docierać na wschód. Opady śniegu i śniegu z deszczem mogą występować bardziej w głębi województwa mazowieckiego, a także w północnej i północno-wschodniej Lubelszczyźnie.

Przejaśnienia około południa mogą zacząć pojawiać się na północy (po początkowo całkowitym zachmurzeniu). Szansa na przejaśnienia będzie miała miejsce także wzdłuż południowej połowy kraju, ale w miarę upływu godzin od północy zacznie zbliżać się ławica chmur frontowych.

Opady, ich rodzaj oraz poziom zachmurzenia nad Polską we wtorek odpowiednio dla godzin: 06:00, 08:00, 10:00, 12:00 (model UMPL)

Pogoda. Opady na godzinę 06:00
Pogoda. Opady śniegu na północnym wschodzie o godzinie 08:00
Pogoda. Wkraczanie opadów do wschodniej części kraju
Pogoda. Stan opadów na godzinę 12:00

W drugiej części dnia i częściowo wieczorem opady śniegu będą stanowić już tylko lokalne przypadki. Gdzieniegdzie na południowym wschodzie mogą być wbudowane w stopniowo przesuwające się strefy przelotnego deszczu. Wieczorem śnieg będzie możliwy już tylko w regionach podgórskich i górskich.

Opady, ich rodzaj oraz poziom zachmurzenia nad Polską we wtorek odpowiednio dla godzin: 14:00, 16:00, 18:00 (model UMPL)

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powstanie niewielkiej porywy śnieżnej w drugiej części dnia, która wahać będzie się w przedziale 0,5 – 2 cm. W zależności od wybranego modelu symulacyjnego, zasięg potencjalnej pokrywy jest różny.

Porównanie prognozy pokrywy śnieżnej – ECMWF vs ARPEGE

Temperatury i wiatr

Dzień nad większością kraju minie pod wpływem niskich temperatur, wahających się w przedziale 1°C/3°C. Lokalnie mogą spadać nawet do poziomu 0°C. Jedynie na północy i północnym wschodzie przewiduje się wzrost do 4°C/5°C, zaś wzdłuż wybrzeża 6°C/8°C.

W ciągu dnia najbardziej odczuwalne porywy wiatru wystąpią na północnym wschodzie i wschodzie. Model ICON-EU przewiduje przeważnie 40-50 km/h z sektora zachodniego.

Prognoza porywów wiatru wg modelu ICON-EU na godzinę 10UTC

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://wxcharts.com http://meteologix.com