Dziś mamy środę, 20 stycznia 2021 roku
info

Witryna korzysta z mechanizmu ciasteczek, między innymi dzięki niemu możesz ją nieco spersonalizować :)

Motyw strony
play_circle_outlineOdtwarzaj wideo w tle

Czwartek – burze z ulewnym deszczem na wschodzie

Opublikowano: 15 lipca 2020

Wczorajszy front okluzji, który przyniósł opady w zachodnich województwach, dziś przemieszcza się w kierunku wschodnim, kontynuując wypieranie ciepłej masy powietrza polarnego-morskiego. Jeszcze do południa we wschodnich województwach pogoda będzie stabilna, a temperatury dosyć wysokie. Niestety w godzinach popołudniowych prognozuje się dosyć korzystne warunki do rozwoju burz wielokomórkowych o charakterze stacjonarnym. W pozostałych regionach kraju pogoda będzie nieco stabilniejsza, ale z popołudniowymi, przelotnymi opadami deszczu ponownie w zachodnich województwach.

Spodziewana sytuacja synoptyczna na godzinę 12UTC – obecność frontu okluzji we wschodniej połowie kraju

Na dziś wyznaczono trzy strefy z różnym typem pogody w ciągu dnia. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w strefie A, jednak opis należy zacząć od strefy „B”. W wyznaczonym orientacyjnie obszarze prognozuje się przedpołudniową wędrówkę głównie opadów deszczu w związku z przemieszczaniem się frontu atmosferycznego w kierunku województw wschodnich. Generalnie w tej strefie szansa na zjawiska burzowe będzie niska. Burze jeśli powstaną to będą to incydentalne przypadki o zasięgu lokalnym bliżej obszarów graniczących z regionem „A”. Stopniowa wędrówka frontu przed południem przez strefę „B” wymusi po południu rozwój burz w głównej strefie tj. „A”. W tym obszarze, który obejmuje głównie Podkarpacie, Lubelszczyznę, wschód Mazowsza, Podlasie i częściowo Warmię i Mazury, warunki ku rozwojowi burz będą korzystne. Sprzyjającym czynnikiem będzie przede wszystkim obecność zbieżności wiatru tak jak miało to miejsce wczoraj na zachodzie kraju. W efekcie tego po południu występować będą tu burze głównie wielokomórkowe z długotrwałymi i silnymi opadami deszczu, które mogą przynieść sumy opadowe kształtujące się w przedziale 30-40 mm, a lokalnie nawet do 50 mm. Powodem tego będzie bardzo powolna prędkość przemieszczania się burz lub ich charakter stacjonarny – burze mogą powstać i zaniknąć nad jedną lokalizacją bez jakiejkolwiek wędrówki. Należy więc mieć na uwadze pojawienia się kilku przypadków zalań głównie w obszarach miejskich terenach pagórkowatych. Burze będą rozwijały się tu do samego wieczora.

Strefa „C” to obszar, który w ciągu dnia będzie znajdował się za frontem atmosferycznym, gdzie spływać będzie chłodniejsza masa powietrza. W wyznaczonym obszarze przelotne opady deszczu i burze mogą pojawiać się po południu głównie od województwa zachodniopomorskiego po dolnośląskie, a także od wielkopolskiego po opolskie i śląskie, a także łódzkie. Burze będą tutaj słabsze przede wszystkim pod kątem wydajności opadów. Sumy nie powinny przekraczać 20 mm. Tak naprawdę burze nie powinny pojawić się tylko w województwie pomorskim.

Spodziewane temperatury nad Polską na godzinę 9, 12 i 15