W strefie zanikających niżów – prognoza pogody na piątek [08.01]

Opublikowano 7 stycznia 2021 o godz. 19:21

Sytuacja synoptyczna:

Obszar Polski znajdować będzie się w strefie słabnącego obszaru obniżonego ciśnienia z niżem zlokalizowanym w południowo-zachodniej części Europy. Do kraju z zachodu dopływać będzie chłodna masa powietrza polarnego-morskiego.

Opis warunków pogodowych:

Zachmurzenie w pierwszej części dnia umiarkowane i duże. Najwięcej przejaśnień wystąpi wzdłuż województw granicy południowej, oraz na południowym wschodzie. Do południa przejaśnienia możliwe będą także w północnej Polsce. W pierwszej części dnia od południowego zachodu po północny wschód możliwe będą słabe i lokalne opady śniegu występujące na trasie niewielkich komórek. Temperatury maksymalne wyniosą od 1°C na północy i w centrum do 2°C w Polsce południowej. Ciśnienie wyniesie od 1011 hPa na północnym zachodzie do 1015 hPa na południowym wschodzie i będzie powoli wzrastać. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.

W drugiej części dnia przejaśnienia możliwe będą w każdym regionie. Największe rozpogodzenia wystąpią na południu kraju. Słabe i lokalne opady śniegu wciąż mogą pojawiać się od północnego zachodu po północny wschód, jednak powinno być ich jeszcze mniej niż w pierwszej części dnia. Pod koniec dnia temperatury nad większością kraju wahać będą się od -1 do 0°C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni, w centrum kraju zmienny. Ciśnienie wyniesie od 1012 hPa na północnym-zachodzie do 1016 hPa na południowym-wschodzie.