W poniedziałek pogoda pod znakiem rozwoju kolejnych burz

Opublikowano 24 kwietnia 2022 o godz. 19:06

Pogoda na początku nowego tygodnia oznaczać będzie kontynuację chmur, opadów oraz burz. Tym razem sektor niestabilnych mas powietrza przemieści się przede wszystkim na południowy wschód Polski.

Sytuacja synoptyczna

W poniedziałek obszar Polski pozostanie w zasięgu odsuwającego się niżu 'Thalke’. Ciepłe i wilgotne powietrze zacznie być wypychane poza granice naszego kraju, ustępując chłodniejszemu pochodzenia polarnomorskiego. Proces wymiany mas powietrza zaowocuje w rozwój opadów oraz lokalnych burz.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek

Pogoda na poniedziałek: opady, zachmurzenie, temperatury

Najwięcej opadów rozwinie się przede wszystkim w drugiej części dnia i częściowo wczesnym wieczorem. Najmocniej padać będzie na południu, południowym wschodzie i wschodzie. O poranku słabe opady mogą jeszcze rozciągać się w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Chmur będzie dużo. Jedynie na południowym wschodzie przed południem mogą pojawić się większe rozpogodzenia, ale ustąpią one popołudniowym opadom i burzom. W kwestii burz ich największa koncentracja może mieć miejsce nad Podkarpaciem i Lubelszczyzną.

Prognoza rozwoju opadów nad Polską w zakresie 06:00 – 21:00 UTC

Pogoda: Prognoza rozwoju opadów nad Polską w zakresie 06:00 - 21:00 UTC

Temperatury

Wymiana mas powietrza zaowocuje mocno zróżnicowanymi temperaturami. Najwyższe dochodzące nawet do 16°C/17°C wystąpią na południowym wschodzie. Za linią frontu zrobi się chłodniej, przeważnie w zakresie 7°C/10°C.

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12 i 15 UTC

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12 i 15 UTC

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12 i 15 UTC

Popołudniu spodziewany rozwój burz

W drugiej części dnia pogoda na południowym wschodzie Polski może minąć oprócz opadów deszczu, także pod wpływem rozwoju burz. Według dostępnych danych największa ich koncentracja spodziewana jest od Podkarpacia po Lubelszczyznę, gdzie nałożą się korzystne warunki do ich powstawania. Ponadto w fazie inicjalnej pojedyncze komórki mogą rozwijać się także od woj. małopolskiego po mazowieckie.

Prognoza poziomu niestabilności w troposferze (CAPE) – zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju konwekcji na południowym wschodzie i wschodzie Polski

Pogoda: Prognoza poziomu niestabilności w troposferze (CAPE) - zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju konwekcji na południowym wschodzie i wschodzie Polski

Burze będą przybierać głównie formę pojedynczych komórek, łączących się w nietrwałe układy wielokomórkowe. Spodziewane są umiarkowane i chwilowo silne opady deszczu o akumulacji do 15 mm. Lokalnie niewykluczony jest silny wiatr do 70 km/h oraz opady drobnego, ziarnistego gradu.

Natężenie wyładowań atmosferycznych w okresie 14:00 – 17:00 (prognoza modelu ECMWF)

Natężenie wyładowań atmosferycznych w okresie 14:00 - 17:00 (prognoza modelu ECMWF)

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, modelzentralle.de, weatheronline.co.uk

Pogoda na żywo