W okowach układów niżowych – prognoza pogody na czwartek

Opublikowano 3 czerwca 2020 o godz. 19:57

Czwartek przyniesie kolejne, słabe zjawiska burzowe o charakterze lokalnym. Dzisiaj strefa najkorzystniejszych warunków do rozwoju konwekcji mocno ograniczy się do obszarów północno wschodnich. Dużo mniejsza szansa na rozwój chmur kłębiastych i punktowych, lokalnych burz panować będzie wzdłuż pasa województw południowych z naciskiem na obszary podgórskie. Jeśli chodzi o sytuację synoptyczną kształtującą pogodę w naszym kraju, pierwszorzędnym ośrodkiem barycznym sterującym przepływem powietrza będzie głęboki niż znajdujący się bezpośrednio nad obszarem Niemiec. Po jego wschodniej części zaciągane jest cieplejsze powietrze w kraju, w wyniku czego praktycznie w całym kraju temperatury wzrosną do poziomu 18-23 stopni, a w obszarze województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego do 25-26 stopni. Chłodniej będzie zwłaszcza na Podlasiu i częściowo w regionach północno wschodniej Lubelszczyzny – około 17 stopni.

Zjawiska burzowe w ciągu dnia najliczniejsze będą na północnym wschodzie w obszarze województwa podlaskiego. Tutaj obserwować będziemy rozwój licznych komórek konwekcyjnych w tym pojedynczych ognisk burzowych z opadami drobnego gradu, deszczu do 15-20 mm, krupy i silnym wiatrem do 60 km/h. Pojedyncze burze mogą pojawić się w województwie warmińsko-mazurskim, a lokalnie silniejszy deszcz na północnych krańcach Lubelszczyzny.

Kolejnym obszarem o podwyższonym potencjalne burzowym będzie południowy zachód, a szczególnie region Dolnego Śląska i jego pasma górskiego. Tutaj pojawią się głównie burze wielokomórkowe wraz z przemieszczającymi się strefami opadów deszczu – możliwe akumulacje w zakresie 25-30 mm. Deszcz rozszerzy się miejscami także na południu województwa lubuskiego, a wieczorem także w opolskim. Lokalne komórki i wyładowania mogą pojawić się po południu także na południu Małopolski i Podkarpacia..