W czwartek zimowe warunki przeniosą się na południe kraju – prognoza pogody 14.01

Opublikowano 13 stycznia 2021 o godz. 19:10

Sytuacja synoptyczna

W czwartek początkowo obszar Polski pozostanie pod wpływem ośrodka niżowego, który w ciągu dnia będzie stopniowo zanikał i ulegał wypełnieniu. W drugiej części dnia zaznaczy się wpływ strefy podwyższonego ciśnienia, zaś strefa niżowa ograniczy się do wschodniej, częściowo centralnej i południowej Polski. Nad krajem nadal zalegać będzie masa powietrza arktycznego, w obrębie której będą rozwijać się opady śniegu.

Opis warunków pogodowych

W ciągu dnia najwięcej opadów śniegu wystąpi na południu kraju. O poranku i do południa występować będą na terenie większości pasa województw dolnośląskie – podkarpackie z czasem ograniczając się do południowych części tych województw (strefa odgraniczona linią). Opady występować będą tutaj także wieczorem oraz nocą z czwartku na piątek. W pozostałych regionach kraju opady słabe i przelotne. Od północnego wschodu w kierunku centrum i wschodu możliwe nieco większe strefy opadów słabych o charakterze ciągłym. Na północy wzdłuż wybrzeża pojawią się komórki konwekcyjne z opadami mieszanymi i chwilowo intensywnymi opadami śniegu.

Choć nie uwzględniono tego na mapie, przejaśnienia mogą pojawić się na północy w regionach województw: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie

Temperatury wynosić będą -4/-6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, -2/-4 na wschodzie, +1/-1 w pozostałej części kraju.

Grafika w tle: mapy.meteo.pl