Uwaga! Nocą na północnym wschodzie wystąpią opady mokrego śniegu. Pokrywa śnieżna nawet powyżej 5 cm

Opublikowano 2 maja 2021 o godz. 12:09

 

Wieczorem oraz nocą z niedzieli na poniedziałek, ośrodek niżowy przechodzący w trakcie niedzielnego dnia przez Polskę, zacznie odsuwać się na północny wschód w kierunku Rosji. Po jego zachodniej ścianie (zatoki) rozpocznie się zintensyfikowany spływ zimnych mas powietrza w szczególności do dolnej części troposfery. Prognozy numeryczne wskazują, że w szczególności na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego dojdzie do rozwoju korzystnych warunków ku rozwojowi opadów śniegu i śniegu z deszczem (napływ zimnego powietrza w najniższe warstwy troposfery, wyraźnie niski poziom izotermy 0).

Spływ chłodnych mas powietrza nad Polskę po odsunięciu się niżu w nocy z niedzieli nad Polskę

W zależności od modelu prognozy, możemy mówić o incydencie śnieżnym lub po prostu chwilowym przejściem intensywniejszych opadów śniegu. Model ECMWF w tej chwili prognozuje najbardziej ekstremalny wariant, w którym to silne śnieżyce przetoczyć miałyby się od Warmii i Mazur po Mazowsze, a w późnej fazie nocnej także przez północ Podlasia. Tylko nieco mniej dynamiczny przebieg opadów śniegu wskazuje najnowsza aktualizacja modelu GFS, który także wskazuje na intensywne opady śniegu w województwie warmińsko-mazurskim oraz częściowo na północy Mazowsza, które tak jak w przypadku modelu ECMWF – ruszyłyby późną nocą na północ Podlasia (choć i w innych regionach województwa mogą się pojawić). Dla zachowania balansu, model ICON-EU sygnalizuje także opady śnieg, ale bardziej skoncentrowane nad województwem warmińsko-mazurskim i to jako niedużych rozmiarów strefa.

Warianty występowania opadów śniegu na późny wieczór/noc – model ECMWF, GFS i ICON-EU

Skutki, możliwy wzrost pokrywy śnieżnej

W wyniku nocnych opadów śniegu, na drogach mogą utworzyć się bardzo zdradliwe warunki, powodujące lokalne problemy  komunikacyjne. Śnieg może być mokry i ciężki, oblepiając drzewa, których gałęzie mogą uginać się pod ciężarem. Incydentalne przypadki przerw w dostawie prądu również są możliwe, szczególnie, że opadom może towarzyszyć wiatr w porywach nawet do 70 km/h.

Poniżej znajdują się aktualne prognozy dotyczące pokrywy śnieżnej na poniedziałkowy świt. Wg modelu GFS (grafika 1) pokrywa występować ma głównie nad województwem warmińsko-mazurskim i wahać ma się od 1 do 7 cm. Niewielka pokrywa może zalegać także na północy Mazowsza. Wg modelu ECMWF (grafika 2) intensywne opady przejdą od województwa kujawsko-pomorskiego po warmińsko-mazurskie. Pokrywa wahać może się od 2 cm do 7 cm. Na północnym zachodzie warmińsko-mazurskiego nawet 10-15 cm, co jest już mocno ekstremalną wartością. SwissHD (grafika 3) wytacza podobny obszar z zakresem pokrywy od 2 do 10 cm. Model ICON (grafika 4) jest najładniejszy, sygnalizują niewielką pokrywę o wartości 1-3 cm tylko w województwie warmińsko-mazurskim i tylko w lokalnych regionach.

Grafiki: wxcharts.com, meteologix.com