Uwaga na piątkowe burze! Możliwe superkomórki z gradobiciami i silnym wiatrem

Opublikowano 25 czerwca 2020 o godz. 21:43

W piątek pogoda przybierze mocno dynamiczny charakter. Wszystko za sprawą adwekcji mocno niestabilnego i tak jak miało to miejsce w minionym tygodniu – bardzo wilgotnego powietrza, które będzie napływać do nas z południowo wschodniej części Europy. Kolejnym czynnikiem, który zwiększy gwałtowność dzisiejszych burz, będzie obecność górnego ośrodka niżowego na pograniczu Niemiec i Czech. Wirujący w tych regionach ośrodek będzie po pierwsze wspomagał napływ ciepła i wilgoci do Polski, a po drugie sprawi, że w dolnej troposferze pojawi się silny przepływ wiatru, który z perspektywy rozwoju burz będzie czynnikiem bardzo sprzyjającym ich organizacji i gwałtowności.

Szczegóły przebiegu pogody, najbardziej zagrożone regiony, charakterystyka burz i zagrożenia

Mapa obszarów rozwoju burz i ich największej gwałtowności

Strefa czerwona – obszar rozwoju silnych burz (obszar główny)

Wyznaczony region obejmuje obszary województw: częściowo podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, częściowo wielkopolskie, częściowo łódzkie i świętokrzyskie. W tym fragmencie Polski burze będą z wysokim prawdopodobieństwem najbardziej gwałtowne. Wszystko za sprawą pojawienia się korzystnych parametrów zmienności szybkości i kierunku wiatru, który będzie sprzyjał organizacji burz. Zjawiska w tej strefie mogą formować się już koło południa szczególnie w paśmie górskim, a następnie po południu zaczną rozprzestrzeniać się nad pozostałymi regionami strefy. Ze względu na panujące w tej strefie warunki, należy mieć na uwadze rozwój burz superkomórkowych z opadami gradu do 4 cm, punktowo bardzo silnymi porywami wiatru przekraczającymi nawet 90 km/h, a także ulewami (możliwe akumulacje na poziomie aż 40-50 litrów na metr kwadratowy). Burze będą wyraźnie organizować się w większe układy wielokomórkowe. Szczególnie obserwowalne będzie to od województwa opolskiego po małopolskie z trajektorią na województwo łódzkie. W województwie Podkarpackim burze będą miały charakter zjawisk pulsacyjnych i izolowanych. Spektrum zagrożeń pozostanie jednak takie samo. Późnym popołudniem lub wieczorem nad obszary województwa opolskiego, wschodniej części dolnośląskiego i południowo wschodniej wielkopolskiego, może pojawić się druga seria burz, być może w postaci większego układu burzowego, którego głównym zagrożeniem będą bardzo ulewne opady deszczu. W ciągu dnia istnieje nieznaczne ryzyko zejścia pojedynczej, w pełni wykształconej trąby powietrznej. Wytypowanie obszaru, gdzie takie zjawisko mogło by wystąpić jest ciężkie do szacowania, jednak niewykluczone, że najsilniejsze superkomórki, z których takie zjawiska mogą zejść, pojawią się na obszarze województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Aktywność burz przypadnie na popołudnie, ale po zmroku wciąż mogą one występować i być mocno aktywne elektrycznie.

Strefa pomarańczowa – obszar rozwoju umiarkowanych burz

Umiarkowany nie oznacza, że zjawiska nie będą groźne. W obszarze który obejmuje regiony sąsiadujące ze strefą czerwoną, burze też mogą przynosić ulewne opady deszczu (do 30 mm), opady gradu 2-3 cm jak i porywisty wiatr nawet do 80 km/h. Liczebność burz w tej strefie będzie jednak prawdopodobnie mniejsza, co oznacza bardziej lokalny charakter burz. Najwięcej zjawisk pojawi się od województwo dolnośląskiego przez lubuskie po wielkopolskie. Mniejsza liczba burz wystąpi natomiast od województwa kujawsko-pomorskiego przez mazowieckie po lubelskie.

W strefie czarnej pojawić się mogą głównie konwekcyjne opady deszczu zwłaszcza wieczorem i w nocy. Ryzyko burz jest tutaj niskie, choć wyładowania mogą sporadycznie się pojawiać

Grafiki: meteomodel.pl