Umiarkowanie ciepło, burzowo i deszczowo – o pogodzie w nadchodzącym tygodniu

Opublikowano 24 maja 2020 o godz. 13:58

Przed nami ostatni tydzień maja, który podobnie jak cały miesiąc, będzie cechował się umiarkowanymi temperaturami dochodzącymi w większości przypadków do 20 stopni Celsjusza, co równocześnie oznacza, że nad Europą (poza południem) wciąż nie będziemy mieli korzystniejszej sytuacji synoptycznej, która przyniosłay adwekcję bardzo ciepłego/gorącego powietrza, wprowadzając nas w typowo letni klimat. Takie wydarzenia jeszcze nie w tym tygodniu..

Czego w takim razie możemy oczekiwać w kolejnych dniach? Sprawdźmy w pierwszej kolejności sytuację baryczną i rozkład temperaturowy dolnej troposfery. Na podstawie tych dwóch wskaźników jesteśmy już w stanie nakreślić dosyć sporo. Spójrzmy na poniższe animacje.

Jak widać w ostatnim tygodniu maja czeka nas wyraźna dominacja ośrodka wyżowego, który początkowo będzie rozbudowywał się w pasie od Europy zachodniej po Skandynawię i Rosję jako wał wyżowy, zaś w drugiej części tygodnia jako przemieszczająca się strefa podwyższonego ciśnienia w kierunku północno wschodnim. Bliżej weekendu znad wschodniej części kontynentu Europejskiego przywędruje do nas stopniowo zanikający ośrodek niżowy, który wg bieżących prognoz na weekend ma wirować bezpośrednio nad terytorium naszego kraju.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego: poniedziałek-niedziela (25-31)

Jak widać spodziewana sytuacja baryczna nie będzie sprzyjać adwekcji wyraźnie cieplejszego powietrza do Polski o czym świadczą spodziewane temperatury w dolnej części troposfery (1500 m). Ciepłe masy powietrza obejmą Półwysep Iberyjski, Francję i Wyspy Brytyjskie w drugiej połowie tygodnia wraz z odsuwaniem się głównego wyżu w kierunku Skandynawii. Nad Polską masy powietrza będą dosyć chłodne jak na maj. Przez większość okresu nie będą one przekraczać 5 stopni Celsjusza na wysokości 850 hPa. Jak to przekłada się na temperatury powietrza do 2 metrów? Już teraz możemy śmiało powiedzieć, że szacunkowo będą utrzymywać się one w przedziale od 12 do 18 stopni Celsjusza, miejscami osiągając okolice 20 stopni.

Prognoza temperatur powietrza w dolnej troposferze (wysokość 1500 m): poniedziałek-niedziela (25-31)

Powietrze napływające do Polski w nadchodzących dniach będzie dosyć wilgotne, cechując się jednocześnie zwiększoną niestabilnością powietrza. To zaś skutkować będzie rozwojem licznych komórek z punktowo silniejszymi opadami deszczu, w tym także rozwojem burz jedno i wielokomórkowych z silniejszym wiatrem i drobnym gradem. Jutro rozproszone opady deszczu i lokalne burze pojawią się w zdecydowanej większości kraju, zaś w kolejnych dniach głównie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce

Prognoza niestabilności powietrza CAPE na poniedziałek i wtorek

Prognoza opadów deszczu i ich intensywności na poszczególne dni: (od góry od lewej) poniedziałek, wtorek, środa i czwartek na godzinę 12UTC

W kolejnych dniach (piątek-niedziela) aktualne prognozy wskazują na wkroczenie niżu znad wschodniej części Europy, który ma przynieść przelotne opady deszczu i burze nad większością kraju. Wniosek jaki się nasuwa jest dosyć prosty – deszcz będzie padał nad Polską praktycznie każdego dnia, choć nie zawsze o większym zasięgu terytorialnym. By móc oszacować gdzie będzie najbardziej deszczowo sprawdźmy jak rozkłada się tygodniowa suma opadów deszczu.

Prognoza sumy opadowej liczonej do niedzieli (godz. 20:00) – model GFS vs ECMWF

Jak widać w modelach choć zachodzą pewne rozbieżności, to widać wyraźnie, że w zachodnich województwach pojawi się najmniej opadów – szkoda, bo są to regiony bardzo mocno odwodnione w skutek ciągłych deficytów. Zdecydowanie najwięcej opadów pojawi się na wschodzie, a szczególnie w południowo wschodniej części z odchyleniem na środkowe południe. Tyczyć ma się to szczególnie regionów Małopolski, Podkarpacia, a w mniejszym stopniu Lubelszczyzny. Tutaj prognozy szacują opady w zakresie od 40 do 80 mm, a miejscami nawet 100 mm. W pozostałych regionach wschodnich ma być dosyć równomierny rozkład od 25 do 40 mm.

dane graficzne: meteologix.com, meteomodel.pl, wxcharts.com, vojvodinameteo.rs,