Kres ochłodzenia nad Polską z zanikającymi opadami deszczu – prognoza pogody [20.09]

Opublikowano 19 września 2019 o godz. 20:10

Oddziaływanie chłodnych mas powietrza stopniowo dobiega ku końcowi. Jutro wciąż nad większością kraju temperatury będą na dosyć niskim poziomie, a zwłaszcza wzdłuż wschodniej części kraju, gdzie przewiduje się popołudniowy rozwój lokalnych ośrodków konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu – szansa powstania zjawisk burzowych będzie bardzo niska stąd nie wydano możliwości rozwoju tychże zjawisk. Na północnym zachodzie kraju zaznaczy się jutro fragment frontu ciepłego, który przyniesie mało wyraźną adwekcję nieco cieplejszych cząstek powietrza polarnego-morskiego, ale także wzrost zachmurzenia i możliwe rozproszone opady deszczu i mżawki. Od Wielkopolski po województwo lubuskie temperatury jutro wzrosną do poziomu 16-17 stopni Celsjusza zaś w pozostałych regionach będą one kształtować się w przedziale 13-15 stopni Celsjusza z najniższymi spadkami w obszarach podgórskich Podkarpacia i Małopolski (9-10 stopni). Opadów deszczu nie przewiduje się nad większością Polski środkowo południowej, południowo zachodniej i centralnej. Jutro głównie wzdłuż wschodniej części kraju wciąż mogą okresowo występować umiarkowanie silne porywy wiatru do 40-50 km/h z kierunku północno zachodniego.

Jutro już w całości nasz kraj będzie objęty oddziaływaniem układu wysokiego ciśnienia, który blokowany był nad Wyspami Brytyjskimi przez rozległą zatokę niżową znad Skandynawii i zachodniej Rosji. Ta odsuwając się wgłąb Rosji ustąpiła miejsca, stąd w nadchodzących dniach obserwować będziemy stopniową migrację wyżu w kierunku południowo wschodniej Europy. Oznacza to dla nas adwekcję ciepłych porcji powietrza, co będzie się dało odczuć zwłaszcza w niedzielę, gdzie temperatury osiągną, a nawet przekroczą 20 stopni Celsjusza nad większością kraju.

Hanneke – powrót cieplejszego wydania jesieni

Taką nazwę nadano dla układu wysokiego ciśnienia, który po ustąpieniu zatoki niżowej przynoszącej pogorszenie nad Polski, zaczyna wyraźnie migrować w kierunku południowo wschodniej Europy, obejmując w ciągu nadchodzących dni także obszar Polski.