Stopniowy zanik opadów śniegu i wyraźny wzrost ciśnienia – prognoza pogody na weekend

Opublikowano 8 stycznia 2021 o godz. 19:50

Sytuacja synoptyczna w sobotę i niedzielę

W sobotę obszar Polski północno wschodniej i częściowo wschodniej znajdować będzie się w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z ośrodkami niżowymi zlokalizowanymi w państwach Europy wschodniej. Pozostałe regiony znajdą się w strefie rozbudowującego się klina wyżowego. Nad kraj spływać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego. W niedzielę wpływ na pogodę w Polsce będzie miał już w całości obszar wyżowy w postaci rozciągniętego klina wyżowego.

 

Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza. Od lewej: sobota i niedziela (http://meteo.pl)

Przebieg pogody w ciągu dnia – sobota

[07:00 – 12:00]

Zachmurzenie w kraju będzie umiarkowane i duże. Możliwe będą niewielkie i okresowe przejaśnienia na trasie wędrujących stref zachmurzenia. Przed południem opady śniegu o natężeniu słabym spodziewane są głównie na północy i północnym wschodzie kraju. Na Pomorzu środkowym możliwe opady mieszane. W pozostałych regionach Polski wędrować będą niewielkie komórki ze słabym opadami śniegu. Sam opad występować będzie jednak bardzo lokalnie. Temperatury maksymalne wyniosą 2°C na zachodzie i -1°C w centrum, do -2°C na północnym wschodzie. Ciśnienie wyniesie od 1015hPa na północnym wschodzie kraju do 1020hPa na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

[12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia opady o natężeniu słabym utrzymają się głównie na północy i północnym wschodzie. W pozostałych regionach nadal będą miały charakter mocno lokalny. Rozkład temperatur do końca dnia nie ulegnie zasadniczym zmianom. Ciśnienie wzrośnie do 1022 hPa na południowym-zachodzie Polski i będzie wzrastało w kolejnych godzinach wieczornych i nocą.

Przebieg pogody w ciągu dnia – niedziela

W niedzielę zachmurzenie w kraju będzie umiarkowane i duże z okresowo występującymi przejaśnieniami szczególnie w zachodniej i północnej Polsce. W ciągu dnia możliwe będzie wystąpienie symbolicznych i bardzo lokalnych opadów śniegu z zalegających nad krajem chmur. Temperatury maksymalne wyniosą od 2°C na zachodzie do -2°C na północnym wschodzie. Ciśnienie wahać będzie się od 1022 hPa na północy do 1026 hPa na południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby, zachodni. Na północy umiarkowany, południowo-zachodni.