Stabilizacja pogody z ex-huraganem w tle

Opublikowano 10 września 2019 o godz. 20:23

Po deszczowym i burzowym okresie, które swoje apogeum miał miejsce wczoraj, w kolejnych dniach bieżącego tygodnia należy oczekiwać poprawy warunków synoptycznych nad sporą częścią Europy, a zwłaszcza nad Polską. Wyraźna stabilizacja aury związana będzie z rozwojem rozległego kompleksu wyżowego rozciągającego się od Azorów, przez Europę zachodnią i dalej na wschód w kierunku Rosji. Mapy ciśnienia atmosferycznego dosyć dobrze wskazują na wielotysięczny obszar wysokich ciśnień stojących w opozycji do niżów atlantyckich, a w szczególności do tego, który jest prognozowany jutro na wschód od Islandii

Prognoza ciśnienia atmosferycznego nad wybranym obszarem Europy – środa

ex-Dorian i ex-Gabrielle nad Europą

Już jutro na mapach satelitarnych będzie można obserwować dwa układy baryczne, z których to szczególnie jeden powinien zainteresować opinię publiczną. Jutro jego centrum o ciśnieniu w okolicach 978 hPa (w zależności od prognoz) znajdować będzie się na wschód od Islandii. Mowa oczywiście o byłym już huraganie Dorian, który zdemolował Bahamy i przyniósł gwałtowną pogodę wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Jego zbliżenie się do Europy jako klasyczny niż baryczny nie będzie miało wpływu na przebieg pogody nad Polską. Jego układ frontów przyniesie głównie wzrost porywów wiatru nad wyspami Brytyjskimi, oraz opady deszczu głównie nad Danią, Holandią, Norwegią i Szwecją. Do Europy dotrze także zanikająca już była burza tropikalna Gabrielle. Układ ten w postaci płytkiego niżu będzie tak słaby, że prognozuje się jego zaniknięcie po wkroczeniu na ląd nad północną częścią Niemiec w piątek.

Warunki pogodowe nad Europą – środa godz. 15:00 UTC

Środa ze stoickim spokojem nad Polską

Po dzisiejszym oddziaływaniu odciętego układu niżowego „Hans” jutro nie zostanie nawet ślad. W ciągu dnia przewiduje się sporo chwil słonecznych z umiarkowanym zachmurzeniem różnego poziomu. Temperatury w ciągu dnia kształtować mają się na poziomie 20-23 stopni Celsjusza (na południowym wschodzie lokalnie nawet 24-25). W ciągu dnia nie przewiduje się wystąpienia opadów deszczu, choć niewykluczone, że jeszcze rankiem popada na Pomorzu środkowym w związku z odsuwającym się wirem niżowym wgłąb Bałtyku.

Prognoza zachmurzenia nad Polską w środę na godzinę 15:00 UTC – model UMPL 4km (skala w oktanach)

 

Prognozowana temperatura powietrza w środę – godzina 12Z (obliczenia modelu GFS)

Kolejne dni tygodnia..

Do końca tygodnia prognozy są spójne co do dominacji rozbudowującego się obszaru wyżowego nad obszarem Europy (za wyjątkiem północy zdominowanej przez niż Dorian). W czwartek prognozuje się przejście przez nasz kraj zanikającego frontu (póki co o charakterze chłodnym), który powiązany ma być z płytkim wirem niżowym nad Skandynawią jaki ma wschodzić w skład zatoki niżu Dorian. Być może przelotne opady deszczu wystąpią wtedy głównie na północy Polski, a w skali kraju przybędzie chmur. Kolejna dawka słabych opadów deszczu uwzględniana jest także w piątek. Opady mają przemieszczać się z północnego zachodu na południowy wschód, co może świadczyć o możliwym kolejnym froncie chłodnym nad naszym krajem. Temperatury w okresie czw-pt mają wynosić średnio 19-20 stopni Celsjusza z tendencją spadkową na weekend, gdzie średnia ma wahać się między 16, a 17 stopni w skali kraju. Jeśli chodzi o opady w weekend, to póki co są one faworyzowane dla północnej i północno wschodniej części kraju w sobotę, zaś niedziela zapowiada się umiarkowanie ciepła i bezdeszczowa – jesienny powiew aury.

Prognoza ciśnienia na poziomie morza w piątek godz. 12Z – dominacja silnego antycyklonu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi

Symulowana odbiciowość radarowa na czwartek – możliwe słabe, lokalne opady na północy kraju

Prognozowane przelotne, rozproszone opady deszczu w piątek – potencjalny front chłodny nad Polską (model GFS)

dane graficzne: windy.com, wxcharts.com, meteo.pl, kachelmannwetter.de, meteomodel.pl