Stopniowa stabilizacja pogody w kolejnych dniach

Opublikowano 18 sierpnia 2020 o godz. 18:48

Jeszcze jutro warunki ku rozwojowi burz będą miejscami występować w regionach południowych, wschodnich i północno zachodnich. Liczebność burz będzie jednak malała, a już w czwartek szansa na lokalne burze ograniczy się tylko do regionów wschodniej granicy kraju. Wszystko to stanie się za sprawą prognozowanego odsunięcia się obecnie wirującego układu niżowego na tereny naszych wschodnich sąsiadów. Wraz z przemieszczeniem się niżu, przemieszczą się także korzystniejsze warunki do rozwoju burz. Na miejsce obecnego układu barycznego pojawi się słaby uklad podwyższonego ciśnienia, który przyniesie stabilizację pogody.

Aktualna sytuacja synoptyczna – obecność słabego niżu mezoskalowego nad Polską widoczna w postaci pola obniżonego ciśnienia (najciemniejsze zielone barwy)

Spodziewana sytuacja w środę i czwartek – odsuwanie się ośrodka niżowego na wschód, stopniowy wzrost ciśnienia w czwartek (ostatnia grafika) [ H – wyż, L – niż ]

Zanikające burze

Jutro zjawiska burzowe przebiegać będą w podobnym pasie jak dzisiaj. Lokalne komórki z silnymi opadami deszczu rozwiną się na zachodzie, południu i wschodzie kraju. W pozostałych regionach szansa będzie już bardzo wyraźnie ograniczona.

Aktualna prognoza IMGW na środę – potencjalnie najaktywniejsze burze możliwe na wschodzie kraju w obrębie odsuwającego się niżu.

 

W czwartek niestabilne masy powietrza praktycznie w całości opuszczą kraj. Dopuszcza się jeszcze szanse na bardzo lokalne, ale już słabe burze nad regionami Lubelszczyzny. Ostatecznie mogą to być jednak tylko przelotne opady deszczu.

Potencjalne komórki z opadami deszczu/lokalne burze na czwartkowe popołudnie

Zachmurzenie w kraju będzie wyraźnie mniejsze z uwagi na brak rozwoju chmur burzowych. Temperatury zaczną wyraźnie piąć się do góry. Od zachodu w kierunku centrum mogą osiągać 27-29 stopni Celsjusza w godzinach popołudniowych. Nieznacznie chłodniej na północno wschodnich krańcach.

W piątek zacznie docierać do nas skumulowany strumień gorącego powietrza zwrotnikowego z zachodniej Europy. Temperatury zaczną szybko wzrastać do poziomu 30 stopni, w wielu miejscach przekraczając tą barierę. Będziemy więc mieli do czynienia z upałem szczególnie nad zachodnią Polską. Burze w tym dniu nie są przewidywane. Marginalna szansa panować będzie wzdłuż województwa zachodniopomorskiego – tutaj jednak prawdopodobnie skończy się to na przelotnych opadach deszczu.

W trakcie weekendu gorąca masa wejdzie włąb kraju, ale będzie jednocześnie wypychana przez front z zachodniej Europy. Spodziewajmy się silnych i zorganizowanych burz z silnym wiatrem i gradobiciami. Więcej informacji w artykule pod linkiem:  https://meteoreporter.pl/upalny-koniec-tygodnia-nad-polska/

Grafiki: meteologix.com, meteo.pl, Facebook: Burza-alert-IMGW