Środa z dużym zróżnicowaniem pogody. Odwilż na południu, kolejne opady śniegu na północy kraju

Opublikowano 2 lutego 2021 o godz. 17:53

Przed nami kontynuacja wzrostu temperatur powietrza nad znaczną częścią kraju. Znaczną, ponieważ jak wspomniano wyraźnie w ostatnim wpisie chłodniejszy sektor powietrza nie zostanie wyparty znad północnej części kraju, natomiast w szczególności od południowego zachodu po południowy wschód dojdzie do dużego wzrostu temperatur, który zaostrzy różnicę między południem a północą kraju nawet do 11 stopni Celsjusza!

Ciepłe powietrze polarnomorskie wędrować będzie za sprawą ośrodka niskiego ciśnienia, który w trakcie środy zacznie rozbijać się na dwa centra – jedno nad Wyspami Brytyjskimi, zaś drugie wędrujące przez Niemcy w kierunku naszego kraju. To w nim przemieszczać będzie się tzw. ciepły wycinek, który nasunie się nad województwa granicy południowej, ale także częściowo centrum. Warto zwrócić uwagę na chłodny sektor w Polsce północnej, a jeszcze zimniejszy – wręcz mroźny, nad Skandynawią. W tej części Polski ocieplenie z pewnością nie dotrze i temperatury będą zbliżone do tych z wtorku.

Napływ cieplejszego powietrza z zachodniej Europy (wxcharts.com)

Prognozy temperatur powietrza

Wg prognoz modelu ECMWF (pierwsza grafika), duży wzrost temperatury wystąpić ma szczególnie w pasie od województwa lubuskiego przez dolnośląskie, częściowo wielkopolskie (południe) i dalej w kierunku małopolskiego. Tutaj maksimum temperatur przypaść ma na godzinę 14:00 w postaci temperatur maksymalnych na poziomie 9/10 stopni Celsjusza w zaokrągleniu. Bariera 10 stopni mogłaby jednak być przekroczona o około 0,5°C. Na południowym wschodzie ocieplenie było by nieco mniejsze, ale wciąż cechujące się temperaturami w przedziale 4/5°C. Podobny wariant temperatur dotyczyłby głównie południa Mazowsza, zaś w Łódzkiem prognoza wskazuje na przedział maksymalnych temperatur 8/9°C w południowo zachodniej części. Na mapie widać także gdzie mniej więcej usytuowana będzie granica, do której dotrze strumień cieplejszego powietrza. Już w pasie od województwa zachodniopomorskiego po podlaskie temperatury wahać będą się od -1 do 2°C. Granica z wyraźnym przeskokiem temperatur może biec miedzy innymi od Gorzowa Wielkopolskiego przez Poznań i Warszawę.

Prognozowane temperatury wg modelu ECMWF w środę na godzinę 12:00

Nieco chłodniejszą wizję temperatur w porównaniu do modelu ECMWF, wskazują prognozy ICON-EU i SwissHD. Wspólnym mianownikiem jest jednak fakt, że najcieplejszym regionem będzie południowy zachód i południe kraju, zaś chłód utrzyma się na północy. Maksymalne temperatury wyliczone przez model oscylują w granicy 8°C. Mniejszy wzrost temperatur miałby mieć miejsce w centralnej części kraju, czyli w województwie łódzkim. Tutaj maksymalnie szacuje się około 5,5°C.

Prognozowane temperatury wg modelu ICON-EU i Swiss HD w środę na godzinę 13:00 i 12:00

Zróżnicowane opady

W ciągu dnia czeka nas kolejna porcja chmur. Opady śniegu o natężeniu słabym o poranku pojawić mają się wg prognozy UM na północy, ale głównie na północnym wschodzie. We wschodniej części wystąpić mogą również słabe opady, ale deszczu. W południe szanse na opady śniegu ponownie rozwijać mogą się w obszarze chłodniejszej masy powietrza m.in. w pasie od województwa zachodniopomorskiego po kujawsko-pomorskie.

Prognoza opadów wg modelu UMPL: 07:00 i 12:00

Zdecydowanie więcej opadów czeka nas nocą z środy na czwartek. Dominować mają opady deszczu o charakterze ciągłym i natężeniu od umiarkowanego po silne. Na północy zgodnie z rozkładem temperatury w dolnej troposferze, kontynuowane będą opady śniegu, zaś w pozostałej części kraju, a szczególnie na zachodzie, w centrum i południu, a w drugiej części nocy na wschodzie, pojawią się opady deszczu.

Wielkoskalowe opady deszczu i opady śniegu na północy – prognozowany stan na godzinę 22:00 i 03:00

Infografiki: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, meteologix.com