Środa: przejściowy front chłodny z opadami deszczu i śniegu

Opublikowano 21 stycznia 2020 o godz. 18:11

Monotonny okres w pogodzie na chwilę zostanie zaburzony przez wędrówkę średnio aktywnego układu frontu chłodnego. Jego przemieszczanie się przez obszar Polski przewidywane jest głównie przed południem i częściowo po południu. Jeszcze przed wieczorem układ frontowy odsunie się poza południowe granice Polski. Wędrówka frontu odbywać będzie się z północy na południe – klasycznie w przypadku adwekcji chłodniejszego powietrza znad Skandynawii.

Poniższa dwuklatkowa animacja przedstawia spodziewaną sytuację synoptyczną nad Europą, wraz z wizualizacją ułożenia frontów atmosferycznych i ich rodzajów. Animacja składa się odpowiednio z mapy na godzinę 12UTC w środę i 00UTC z środy na czwartek. Jak widać tuż po południu (12UTC > 13:00) linia frontowa,ułożona będzie od południowego zachodu po południowy wschód, zaś kilka godzin później znajdzie się już głęboko nad terytorium Rumunii. Sam fragment frontu chłodnego, który będzie wędrować przez Polskę wchodzić ma początkowo w skład całego systemu frontów łączonych przez aktywne ośrodki niżowe zlokalizowane nad północną Europą. Nocą z środy na czwartek dojdzie jednak do zaburzenia tego systemu i przerwania łańcucha frontów (tzw. proces frontolizy). W ciągu dnia nad obszar Polski sięgną krańcowe części zatoki niżowej znad Rosji, zaś nocą z środy na czwartek ponownie obserwować będziemy szybki wzrost ciśnienia w związku z ciągle dominującą rolą ośrodka wysokiego ciśnienia.

Wizualizacja sytuacji synoptycznej jutro na godzinę 12UTC i w nocy z środy na czwartek (00UTC)

Szczegółowiej o pogodzie w kraju..

Słabe opady deszczu i mżawki w pierwszej kolejności mają pojawić się w środę o poranku nad województwami północnymi, przemieszczając się w kolejnych godzinach na szerokość całego kraju w kierunku południowym, obejmując kolejne województwa. Jeszcze przed południem rozproszone opady deszczu w tym mżawki mogą występować w skali całego kraju. W przypadku pasa od południowego zachodu po południowy wschód mogą tworzyć się także opady mieszane (deszcz + śnieg), miejscami opady samego śniegu, ale także niebezpieczne opady marznące ze względu na temperatury powietrza w okolicach 0 stopni, a nawet lekko na minusie (czynnik dodatkowy – wychłodzony grunt). Opady marznącego deszczu mogą pojawić się nad województwami: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i dalej w pasie od śląskiego po dolnośląskie. W obszarach górskich wielogodzinne opady śniegu o charakterze umiarkowanym. Po południu i wieczorem opady skoncentrują się przede wszystkim w województwach południowych, częściowo centralnych i wschodnich, ustępując szybko na północy na rzecz rozpogodzeń. Będą to głównie opady deszczu z tendencją do zamarzania, zaś w górach śnieg.

Prognoza opadów atmosferycznych nad Polską kolejno na godzinę 06, 09, 12, 16, 19, 23 – model ICM UMPL 4km

O ile na północy temperatury będą wahać się w przedziale 5-7 stopni Celsjusza, tak już po drugiej stronie Polski w województwach południowych będą oscylować one na granicy 0 stopni z tendencją do lekkich wartości ujemnych – stąd podwyższone ryzyko zamarzania opadów

Spodziewana temperatura powietrza na poziomie 2m na godzinę 12Z

Szczególnie w pasie od północy po wschód Polski w ciągu dnia występować będą okresowo silniejsze porywy wiatru na ogół do 50 km/h, lokalnie 60 km/h. Wzdłuż wybrzeża może on osiągać punktowo 70 km/h. Uczucie zimna będzie mocno potęgowane w ciągu dnia.

Prognoza porywów wiatru (km/h) na godzinę 12:00

dane graficzne: dwd.de, mapy.meteo.pl, kachelmanwetter.de, meteomodel.pl