Środa – powrót aktywnych burz nad Polskę. Możliwe superkomórki!

Opublikowano 30 czerwca 2020 o godz. 19:32

Już jutro nad obszarem Polski zajdą istotniejsze zmiany w kontekście warunków do rozwoju burz. Po dosłownie jednym dniu przerwy ponownie będziemy mieli do czynienia z możliwością wystąpienia burz. Jutro ze względu na silniejszy przepływ powietrza w troposferze, mogą być one aktywne i dobrze zorganizowane – tyczy się to zwłaszcza pasa od środkowo zachodniej po środkowo północną część kraju.

Nad Europą uformowała nam się sytuacja synoptyczna sprzyjająca południowo-zachodnim przepływom mas powietrza w wyniku rozwoju głębokiego niżu nad Skandynawią i sięgającą zatoką niżową. Silny przepływ powietrza z południowego zachodu na wschód zacznie transportować wilgoć i niestabilne warstwy powietrza nad obszar Polski

Wskaźnik CAPE informujący o zwiększonym potencjale cząstek powietrza do silnego pionowego wznoszenia będzie zaznaczał się najbardziej w regionach południowo zachodnich z rozbudową w kierunku północno wschodnim. Ponieważ transport powietrza ma być mocno wspomagany równoległym i silnym przepływem powietrza wzdłuż strefy frontowej, powstaną korzystniejsze warunki zmienności kierunkowej i prędkościowej wiatru. To zaś oznacza możliwość dobrej organizacji i burz i ich podwyższonej gwałtowności.

Zwiększona prędkość wiatru w dolnej troposferze (wysokość 1500 m)

Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na rozwój burz będzie zawartość wilgoci w dole troposfery. Ta największa ma być w pasie od województwa lubuskiego, częściowo dolnośląskiego przez wielkopolskie w kierunku kujawsko-pomorskiego i częściowo łódzkiego. To w tych regionach potencjał do zjawisk burzowych będzie największy w godzinach popołudniowych, wieczornych i być może częściowo także nocą, na co dosyć wyraźnie wskazują prognozy modelu UM jak i WRF. Burze w tych regionach jeśli faktycznie wystąpią mogą przynieść zagrożenie od strony bardzo silnego wiatru prostoliniowego (do 90 km/h), opadów gradu o średnicy 3 cm oraz ulewnych opadów deszczu z akumulacjami sięgającymi nawet 30-35 mm. Możliwe będzie przejście kilku burz nad daną lokalizacją, co rodzi zagrożenie podtopień.

Wersja prognozy według modelu WRF

Wersja prognozy wg modelu UMPL

Uwzględniając symulacje modeli, spodziewane warunki termodynamiczne jak i kinematyczne, wstępny pas w którym to przeszły by potencjalne burze wygląda na ten moment następująco:

Wilgotna warstwa powietrza na południu – burze w nocy z środy na czwartek

Dosyć ciekawe przedstawia się wariant na godziny nocne, gdy nad środkowo południową część kraju wkroczy chwiejna warstwa powietrza o dużym stopniu wilgotności, co przy stale utrzymujących się dobrych warunkach może być przyczyną rozwoju aktywnych burz w pasie od Śląska i Małopolski po ziemię świętokrzyską i lubelską. Scenariusz ten mocno jest faworyzowany przez model UMPL

Grafiki: mapy.meteo.pl, meteomodel.pl, modelzentralle.de, windy.com, dwd.de, wetterzentralle.de