Środa: odsuwający się klin wyżowy z ujemnymi temperaturami w ciągu dnia

Opublikowano 10 grudnia 2019 o godz. 18:58

Nad Polskę nadciągnął migrujący klin wysokiego ciśnienia wraz z wtórnym frontem chłodnym za którym następuje spływ dosyć zimnej porcji powietrza arktycznego-morskiego (PAm). Powietrze to będzie rozprzestrzeniać się nad Polską w trakcie tej nocy przynosząc mróz praktycznie w całym kraju (w dużo mniejszym stopniu przymrozki). Spływająca z północnej części Europy wychłodzona masa powietrza odznacza się ponadto niższą wilgotnością powietrza w ciągu dnia, co będzie się dało zauważyć jutro w wielu miejscach kraju.

Sytuacja synoptyczna nad Europą – środa

Objawiać to będzie się przede wszystkim niewielkim poziomem zachmurzenia z charakterystycznymi pasmami chmur wysokich. Poranek natomiast przyniesie prawdopodobnie sporo mgieł we wschodniej, południowej i centralnej Polsce. Do południa zaczną one ustępować na rzecz rozpogodzeń. W ciągu dnia najwięcej pogodnego nieba należy oczekiwać na południu, zachodzie, częściowo w centrum i w regionach środkowo północnych. Więcej chmur utrzyma się od północnego zachodu po południowy wschód kraju. Na Podkarpaciu (głównie wschodnie, przygraniczne obszary) możliwe lokalne opady śniegu.

Prognozowane zachmurzenie piętra niskiego w środę wyrażane procentowo – model SwissHD

W ciągu dnia wiatr będzie na ogół słaby. Najsilniej powieje od Pomorza zachodniego po środkowe – szacunkowo do 50 km/h. Na krańcach granicznych województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego po południu może pojawić się więcej zachmurzenia w związku ze zbliżaniem się strefy frontowej.

Prognozowane porywy wiatru (m/s) na godzinę 09, 12, 15 UTC (licząc od prawego górnego obrazka)

Zarys frontów atmosferycznych jutro na godzinę 12 UTC

Temperatury w ciągu dnia na niskim poziomie. W związku z dalszym zaleganiem zimnego powietrza na wschodzie kraju temperatura w ciągu dnia będzie trzymać się poziomów poniżej 0 stopni Celsjusza. Na wschodzie, południu i w centrum nawet do -4 stopni Celsjusza.

dane: kachelmanwetter.de, meteo.pl, vojvodinameteo.rs