Sobota pod wpływem falującego frontu atmosferycznego

Opublikowano 6 września 2019 o godz. 19:40

Przed nami weekend, w którym to warunki pogodowe nad naszym krajem zaczną ulegać większym zmianom względem ostatnich dni. W ciągu nadchodzących dwóch dni wpływ na przebieg pogody będzie miał falujący front atmosferyczny z fragmentami zarówno o charakterze ciepłym i jak i chłodnym. Wraz z frontem wędrować będzie także ośrodek niskiego ciśnienia z południa Europy, który przechodząc przez obszar Polski będzie z jednej strony zapewniał dosyć dobre środowisko pionowych ruchów wznoszących zaś z drugiej strony przyczyni się do adwekcji ciepłych porcji powietrza do Polski wschodniej. Sytuacja staje się bardziej klarowna jeśli spojrzymy na poniższą grafikę, która obrazuje kolejno spodziewaną sytuację synoptyczną na jutro (godz. 12UTC).

Wędrówka frontu z zaznaczonym wyraźnie ośrodkiem niżowym przyniesie jutro przede wszystkim znaczne zintensyfikowanie się procesów chmurotwórczych, które obejmą niemalże całkowicie obszar naszego kraju. Poniżej przedstawiono prognozę zachmurzenia wyrażoną w % na godzinę 14:00 (model Swiss HD)

Spodziewane temperatury na godzinę 15Z w sobotę – model GFS

 

Najwięcej szans na przebłyski i więcej chwil ze słońcem mogą spodziewać się mieszkańcy wschodniej części kraju, gdzie dodatkowo wystąpić mają najwyższe temperatury. Od Podkarpacia po Podlasie, ale także częściowo ziemię świętokrzyską i Mazowsze sięgać one mają nawet 20-22 stopni Celsjusza. Im dalej na zachód tym pogoda będzie się zmieniać dosyć wyraźnie. Front, który jutro oddziaływać ma nad Polską układać ma się od środkowo południowej przez centralną po środkowo północną część kraju zaś w jego obrębie występować mają opady deszczu, które obejmą przede wszystkim regiony południowo zachodnie, a następnie centralne i północne. Tutaj opady będą umiarkowane, choć miejscami mogą zdarzyć się także te o bardziej intensywnym charakterze. W strefie pełnego zachmurzenia mają osiągać zaledwie 12-14 stopni Celsjusza.

Spodziewana suma opadów deszczu jutro do godziny 23:00 – model ECMWF

 

Prognoza ułożenia opadów deszczu w ciągu dnia – symulacja modelu UMPL 4km. Tutaj widzimy pewne rozbieżności względem prognoz modelu ECMWF, gdyż w tym przypadku symulacja zakłada, że opady deszczu skoncentrują się przede wszystkim w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Kujawy i Pomorze Środkowe, a dopiero nocą z soboty na niedziele wystąpią nad środkowo południową i centralną częścią kraju wkraczając od południowych sąsiadów.

dane graficzne: meteo.pl, dwd.de, kachelmannwetter.de, meteomodel.pl