Sobota – intensywne opady deszczu i kolejne burze

Opublikowano 25 września 2020 o godz. 20:19

Nad Europą powstał rozległy układ niżowy, którego centrum w trakcie soboty będzie przechodzić bezpośrednio nad naszym krajem. Wraz z niżem podążać będzie także jego fragment pofalowanego frontu atmosferycznego (w tym przypadku chłodny odcinek) niosącego intensywne opady deszczu o charakterze wielkoskalowym. Obecność niżu bezpośrednio nad krajem będzie wymuszać także cyrkulacje powietrza z przeciwnych kierunków, co zwiastuje nam bardzo duże różnice w temperaturach w tym samym czasie.

Spodziewana sytuacja synoptyczna w sobotę – rozległy obszar niżowy z głównym centrum nad Polską

Deszczowa sobota nad Polską

Obecność aktywnego niżu, wędrujący front i duże zróżnicowanie temperatur przyniesie sporo dynamiki w pogodzie. Już od samego rana można oczekiwać opadów deszczu o charakterze umiarkowanym i lokalnie intensywnym. Opady o poranku powinny obejmować głównie południowy zachód kraju tj. województwo dolnośląskie i opolskie. Różne warianty prognoz pozwalają jednak przypuszczać, że opady pojawią się także w województwie lubuskim i wielkopolskim. Jeśli nie o poranku, to na pewno przed południem.

Prognoza opadów deszczu wg modelu Swiss HD odpowiednio na godzinę 06:00 i 10:00

Do południa opady deszczu nad zachodnią Polską powinny odsuwać się w kierunku Niemiec (dosyć nietypowo). Druga seria opadów deszczu prognozowana jest na południowym wschodzie, częściowo w centrum i w regionach środkowo północnych. Tutaj opady deszczu, a także burze rozwijać będą się w strefie wkraczającego wgłąb kraju frontu chłodnego, wypierającego ciepłą masę z kraju. Burze spodziewane są głównie od Podkarpacia w kierunku Lubelszczyzny, częściowo województwa świętokrzyskiego i dalej w kierunku mazowieckiego, częściowo łódzkiego (północny wschód), południowej części warmińsko-mazurskiego, północno wschodniej części kujawsko-pomorskiego i dalej w kierunku Pomorza środkowego.

Symulacja opadów deszczu od godziny 13:00 do 20:00. Jasnozielone – opad umiarkowany, ciemnozielone – opad intensywny, fioletowe – komórki burzowe

Między północnym wschodem, a południowym zachodem wytworzy się imponująca różnica temperatur dochodząca nawet do 16-17 stopni w tym czasie. Wrocław zaledwie 11 stopni, zaś Białystok z babim latem i aż 25 stopni.

Grafiki: meteologix.com, meteomodel.pl, vojvodinameteo.rs