Silny wiatr do 85 km/h zbliża się do Polski. Przegląd prognoz

Opublikowano 4 lutego 2022 o godz. 17:01

Silny wiatr na czele frontu chłodnego przetoczy się z zachodu na wschód Polski w trakcie nocy z piątku na sobotę. Fala wiatru będzie jednak dosyć wąska, a więc w skali pojedynczego województwa nie powinna trwać dłużej jak 3h. Większość prognoz numerycznych wskazuje na maksymalne porywy wiatru do 85 km/h. W mniejszości są prognozy wskazujące na wiatr silniejszy, o prędkości 90-95 km/h. Najmocniej wiać będzie na zachodzie i częściowo w centrum.

Sytuacja synoptyczna

W nocy z piątku na sobotę od strony Niemiec wkroczy do nas chłodny front atmosferyczny, który związany będzie z głębokim układem niżowym Queena. Front ten do sobotniego poranka dotrze do wschodniej części kraju. Podczas jego przechodzenia spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem i silny, porywisty wiatr.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w nocy z piątku na sobotę

Silny wiatr: Sytuacja synoptyczna nad Europą w nocy z piątku na sobotę

Silny wiatr nad Polską – wyniki prognoz modeli numerycznych

UMPL

Według modelu UMPL silny wiatr zacznie wkraczać nad zachodnią połowę kraju chwilę po północy. Warto od razu zauważyć, że strefa porywów wiatru będzie dosyć wąska. Jest to sytuacja kompletnie inna względem długotrwałych wichur powstałych na skutek dużej różnicy ciśnień. Tutaj za porywy odpowiedzialny będzie front atmosferyczny i oś zatoki niżowej.

Na podstawie danych modelu można wywnioskować, że najsilniejszy wiatr wystąpi na obszarze województw: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie (północ). Tutaj maksymalne porywy mogą osiągnąć 23-24 m/s co odpowiada przedziałowi 83-86 km/h. Porywy w zakresie 70-80 km/h mogą natomiast wystąpić od Dolnego Śląska po Pomorze zachodnie, a także od Pomorza środkowego w kierunku Warmii i Mazur

Prognoza maksymalnych porywów wiatru nad Polską wg modelu UMPL na godziny: 01:00, 03:00, 05:00, 07:00.

20 m/s = 72 km/h | 21 m/s = 75 km/h | 22 m/s = 79 km/h | 23 m/s = 83 km/h | 24 m/s = 86 km/h

Silny wiatr na godzinę 01:00
Silny wiatr na godzinę 03:00
Silny wiatr na godzinę 05:00
Silny wiatr na godzinę 07:00

ARPEGE

Model Arpege dosyć mocno ogranicza obszary najsilniejszego wiatru do konkretnych obszarów w kraju. Strefa porywów o prędkości w zakresie 90-95 km/h może przetoczyć się przez środkową część województwa wielkopolskiego i łódzkiego, osłabiając się po wejściu na Mazowsze. W obrębie najsilniejszych porywów, wiatr będzie również porywisty, ale przeważnie o prędkości 70-85 km/h. W porównaniu do modelu UMPL obszar całego pasma od zach-pom po warm-maz nie jest ujęty w strefie silnego wiatru. Tutaj porywy mogą osiągać 50-60 km/h.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru liczonych do godziny 10:00UTC w sobotę

GFS

Model GFS na całej trafie przechodzenia fali wiatru z zachodu na wschód nie prognozuje porywów większych niż 75 km/h. Najmocniejsze podmuchy mogą zdarzyć się lokalnie na Dolnym Śląsku, w Wielkopolskie i Mazowszu w godzinach porannych

Maksymalne porywy wiatru liczone do godziny 09UTC w sobotę

ICON-EU

W przypadku dobrze znanego nam ICON-a najsilniejsze porywy w obszarze terenów nizinnych wystąpić mogą nad Wielkopolską. Tutaj prognozy mówią maksymalnie o 80 km/h w porywach. Mocniej powieje także w woj łódzkim, kuj-pom, lubuskim i dolnośląskim, ale maksymalnie 70-75 km/h. Wyjątkiem mogą być regiony podgórskie Dolnego Śląska, gdzie porywy mogą osiągnąć lub przekroczyć poziom 80 km/h

SwissHD

Ostatni model w zestawieniu potwierdza prognozy większości przedstawionych modeli powyżej. Najmocniejszy wiatr wystąpi od województwa lubuskiego po dolnośląskie, a następnie przez wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Tutaj wiatr może osiągnąć 70-80 km/h. W mniejszym stopniu porywy obejmą woj. łódzkie i mazowieckie, gdzie przeważnie model prognozuje porywy do 60 km/h z miejscowymi wzrostami do 70 km/h.

Podsumowanie:

Wyniki przedstawionych wyżej prognoz każą nam przypuszczać, że maksymalne porywy wiatru na nizinach nie powinny być silniejsze niż 85 km/h, a przeważnie powinny zawierać się w przedziale 70-80 km/h. Lokalnie jednak odchylenia powyżej maksymalnej granicy nie są ostatecznie wykluczone, ale mogą to być mocno incydentalne przypadki. Duże podobieństwo w prognozach obserwowane jest między prognozami modeli SwissHD, UMPL oraz ICON.

Grafiki: http://mapy.meteo.pl meteologix.com wxcharts.com knmi.nl

Czytaj także: Pogoda na weekend: Dużo opadów, wiatr, a nawet lokalne burze nad Polską