Rozproszone opady śniegu z przejaśnieniami – prognoza pogody na piątek 15.01

Opublikowano 14 stycznia 2021 o godz. 20:32

Sytuacja synoptyczna

W piątek obszar Polski znajdować będzie się pod wpływem wału wyżowego biegnącego od Atlantyku przez Europę zachodnią po Skandynawię. Do kraju spływać będzie coraz mroźniejsza masa powietrza pochodzenia arktycznego. W ciągu dnia prognozuje się występowanie rozproszonych opadów śniegu, także pochodzenia konwekcyjnego.

Opis warunków pogodowych

[07:00 – 12:00]

W pierwszej części dnia opady śniegu występować będą głównie na północy Polski w pasie od województwa zachodniopomorskiego po warmińsko-mazurskie. Natężenie opadów w tych regionach będzie umiarkowane i chwilowo intensywne. Na południu o poranku występować będą opady śniegu o natężeniu słabym. Do południa powinny całkowicie zaniknąć. Ponadto wraz z upływem godzin słabe opady śniegu mogą pojawić się na zachodzie, południowym zachodzie i północnym wschodzie. Zachmurzenie będzie duże i umiarkowane. W każdym regionie możliwe są okresowe przejaśnienia. Temperatury minimalne wyniosą -10/-12°C na północnym wschodzie, -7°C na wschodzie, w centrum i południu do -1 na zachodzie i północy kraju. Wiatr będzie słaby, północny/północno-zachodni. Ciśnienie w południe wyniesie od 1016 hPa na wschodzie do 1021 hPa na zachodzie kraju.

Opis warunków pogodowych

[12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia opady śniegu będą słabe i lokalne, pozostając na północy, zachodzie i południowym zachodzie. Po południu opady pojawią się ponadto w centrum i na wschodzie. Na północnym wschodzie oraz od południa po południowy wschód szansa na opady będzie mała z dużą szansą na stabilną pogodę z okresowymi przejaśnieniami. Przejaśnienia pojawić mogą się także w pozostałych regionach Polski. Temperatury będą spadać. Przed końcem dnia na krańcach północno-wschodnich osiągać mogą -13/-14°C. Na wschodzie, w centrum, południu i południowym wschodzie wahać będą się od od -5 do -10°C. Na pozostałym obszarze kraju od -1 do -4°C. Ciśnienie będzie wzrastać. Na zachodzie do końca dnia osiągnie około 1024 hPa.