Rozproszone burze, liczne opady deszczu, możliwość zalążków trąb – masowa konwekcja w sobotnie popołudnie

Opublikowano 12 lipca 2019 o godz. 16:49

Oddziaływanie chłodniejszych mas powietrza nad Polską stopniowo dobiega ku końcowi. W nieco cieplejszej masie polarnomorskiej dochodzi dzisiaj do rozwoju punktowych, niezorganizowanych komórek burzowych m.in. na Pomorzu, w województwie zachodniopomorskim i wzdłuż północnych krańców Mazowsza. Więcej opadów deszczu występuje dzisiaj zwłaszcza w województwie dolnośląskim, wielkopolskim i lubuskim. Na zachód od Polski potencjał do rozwoju burz jest zauważalnie większy, a związane jest to z nieco większą energią potencjalną panującą w troposferze w tamtych regionach, oraz bezpośredniej obecności centrum wirującego ośrodka niżowego, który tworzy korzystniejsze środowisko uskoków wiatru wraz z obszarami zbieżności w dolnej troposferze. Świadczą o tym dane z systemu detekcji Blitzortung, które wskazują na duże skupisko burz jedno i wielokomórkowych o powolnej prędkości przemieszczania się.

U nas warunki na burze są dużo mniej korzystne, ale ulegnie to zmianie już jutro. Obecne prognozy wskazują, że w trakcie jutrzejszego popołudnia masowy rozwój konwekcji oczekiwany jest przede wszystkim na południu Polski szczególnie w pasie od województwa dolnośląskiego po podkarpackie. Tutaj prawdopodobnie pojawią się pojedyncze komórki burzowe i niewielkie układy zbudowane z kilku komórek. Będą one nieść zagrożenie przede wszystkim od strony silniejszych opadów deszczu. Ponadto, ośrodki burzowe mogą rozwinąć się także od województwa lubuskiego przez łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie i lubelskie. Pojedyncze komórki o charakterze mocno lokalnym nie są wykluczone w obszarze woj. zachodniopomorskiego i podlaskiego.

Spodziewane położenie i natężenie opadów w sobotę na godzinę 15:00 UTC – prognoza modelu ICON-EU

W pasie południowej Polski niektóre komórki burzowe i opadowe mogą wytworzyć dobrze wykształcone przypadki zalążków trąb powietrznych (zwłaszcza od województwa opolskiego po podkarpackie). Ryzyko zejścia lejków do ziemi będzie jednak niewielkie, ale nie całkowicie wykluczone.

Prognoza obszarów z podwyższoną szansą na formowanie się lejów kondensacyjnych (zamknięte kolorowe obszary)

Wstępnie zaznaczony obszar z możliwością rozwoju burz

dane: wxcharts.com, lightiningwizard.org, blitzortung.org