Przymrozki nie odpuszczają. Przed nami nadal zimne noce i poranki. Na horyzoncie widać jednak przejściowe ocieplenie

Opublikowano 25 kwietnia 2021 o godz. 19:28

W trakcie nadchodzących dwóch dni wciąż pozostaniemy pod wpływem intensywnego strumienia mocno chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego-morskiego i polarnego-morskiego. Dodatkowo nad krajem zaznaczać będzie się strefa podwyższonego ciśnienia, sprzyjająca rozpogodzeniom w godzinach nocnych i wczesnoporonnych. W warunkach tego typu wyraźne przymrozki pojawiły się w wielu regionach kraju w trakcie ostatnich dwóch poranków. Prognozy numeryczne są jednomyślne co do tego, że przed nami co najmniej jeszcze trzy dni z temperaturami poniżej 0 stopni Celsjusza, obejmującymi większość Polski. W środę cyrkulacja powietrza ulegać będzie zmianie, co przyniesie wyraźniejszy wzrost temperatur, zmniejszając tym samym ryzyko nocnych przymrozków (mogą występować, ale jako zjawiska lokalne).

Strumień chłodnych mas powietrza nad Europą – prognozowany stan na poniedziałkowy i wtorkowy świt

Bardzo zimny początek tygodnia

poniedziałkowy świt szansa na pojawienie się przymrozków obejmuje wszystkie regiony Polski. Temperatura powietrza przy powierzchni gruntu (5 cm) o świcie wahać ma się od -1°C do miejscami nawet -6°C! Najniższe wartości mogą być odnotowane na południowym zachodzie, zachodzie, w centrum oraz północnym wschodzie. Obszary bez przymrozków będą należały do zdecydowanej mniejszości i będą to strefy lokalne (np wzdłuż wybrzeża).

Prognozowany rozkład przypowierzchniowej temperatury powietrza w poniedziałkowy świt (05:00)

Duże przymrozki będą miały swoją kontynuację także we wtorkowy świt. Wg prognoz możliwe, że w drodze wyjątku ujemne temperatury nie opanują częściowo regionów północno-wschodnich. Na pozostałym obszarze kraju niestety, ale intensywność przymrozków ma być taka sama jak w poniedziałek, a lokalnie może nawet większa. Temperatura przy powierzchni gruntu może dochodzić nawet do -7°C przy czym przeważnie temperatury wahać mogą się od -3°C do -6°C

Prognozowany rozkład przypowierzchniowej temperatury powietrza w wtorkowy świt (05:00)

Przymrozki nie ominą także środowego świtu, choć niższe spadki temperatur mają ograniczyć się do północnego wschodu, wschodu i częściowo centrum. W tych regionach prognozy wskazują na temperatury w zakresie od -3°C do -5°C. Przymrozki mogą pojawić się także w pozostałych regionach Polski, jednak będą nieco słabsze, ale wciąż dotkliwe dla upraw.

Prognozowany rozkład przypowierzchniowej temperatury powietrza w środowy świt (05:00)

Ocieplenie w drodze

Cyrkulacja mas powietrza będzie ulegała zmianie już w trakcie środowego dnia z kontynuacją w czwartek. Temperatury w całym kraju będą systematycznie wzrastały do poziomu 12°C/15°C by już w czwartek zbliżyć się nawet do 17°C. Czwartkowy i piątkowy poranek powinien być już bez przymrozków w tak dużej skali. Incydentalnie może się jednak zdarzać, ale będą to sytuacje w znacznej mniejszości w porównaniu do temperatur na plusie jakie mają panować o porankach.

Prognozowane temperatury powietrza – czwartek i piątek

Grafiki: mapy.meteo.pl (w tle), meteologix.com, weatheronline.co.uk, wxcharts.com