Przegląd prognoz na środę – pochmurno z opadami deszczu i lokalnymi burzami

Opublikowano 24 września 2019 o godz. 19:55

Po względnie pogodnej aurze nad Polską związanej z oddziaływaniem obszarów wyżowych, w kolejnych dniach dominującym ośrodkiem barycznym będzie wir niżowy o nazwie Lyslander, który swoją zatoką niżową będzie wpływał na przebieg warunków pogodowych szczególnie nad Wyspami Brytyjskimi, państwami Europy zachodniej ale także i Polski. W naszym przypadku będziemy znajdować się na skrajach zatoki niżowej omawianego niżu, co przyniesie więcej chmur i opadów deszczu począwszy od jutra.

Układ Lyslander nad wodami północnego Atlantyku z rozciągniętą ku Europie zatoką niżową – środa

W obszarach zatoki obserwować będziemy także obecność pomniejszych ośrodków niżowych oraz zanikające fronty atmosferyczne. Jeden z nich o charakterze okludującym ma przebiegać początkowo nad wschodnimi landami Niemiec, po czym po południu przekroczy granicę i znajdzie się nad województwami Polski zachodniej.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na jutro – zanikający front okluzji nad obszarem Niemiec z tendencją przemieszczania się wgłąb Polski – środa godz. 12 UTC

W skutek przemieszczania się frontu oraz obecności zatoki obniżonego ciśnienia atmosferycznego, od rana przewiduje się nad Polską dużą obecność chmur średnich i w mniejszym stopniu niskich, z których to zwłaszcza po południu wystąpią lokalne opady deszczu o umiarkowanej intensywności. Potwierdzają to dane modelu ICON-EU, który jutro na godzinę 9:00 wskazuje miejscami na całkowite pokrycie nieba chmurami piętra średniego

Prognozowany % zachmurzenia chmurami piętra średniego – środa godzina 9:00

Jutro przede wszystkim w godzinach popołudniowych od południowo wschodniej po południowo zachodnią część kraju przewiduje się występowanie rozproszonych opadów deszczu o umiarkowanej intensywności. Deszcz w godzinach popołudniowych i częściowo wieczornych wystąpić może także w obszarach centralnych. Przekładając na województwa jutro opady z pewnością pojawią się nad obszarem województw: lubuskie, wielkopolskie, częściowo zachodniopomorskie (głównie zachodnie części przygraniczne), pas od woj. dolnośląskiego po podkarpackie, a także od lubelskiego przez świętokrzyskie po łódzkie. Ponadto nie wyklucza się pojawienia słabych opadów lokalnie na Mazowszu i Kujawach. Deszcz raczej nie zawita na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w większości na Pomorzu.

Prognoza występowania opadów i ich intensywność w trakcie środy (06-21 UTC)

Lekko chwiejny sektor na zachodzie – możliwe punktowe burze

W miarę zbliżania się frontu znad terenu Niemiec w kierunku Polski szczególnie w obszarze Dolnego Śląska, ziemi Lubuskiej, Wielkopolski wystąpią słabe warunki do uformowania się pojedynczych ośrodków burzowych z opadami deszczu do 15-20 mm w całkowitej akumulacji. Zjawiska te powstać mają na popołudniowej konwergencji wiatru jaka ma wytworzyć się przed frontem atmosferycznym. Dokładny obszar koncentracji zjawisk nie jest znany ze względu na spodziewaną niewielką liczebność i słabe warunki termodynamiczne w jakich mają powstać.

Symulowana odbiciowość radarowa na godziny popołudniowe

Prognozowana niestabilność powietrza (energia potencjalna dostępna drogą rozwoju konwekcji) jutro na godz 12Z

Wstępny zasięg możliwości wystąpienia lokalnych burz w godzinach popołudniowych

Patrząc na prognozy temperatur widać duże zróżnicowania na niewielkim obszarze. Wynikają one z prognozowanych opadów deszczu i dużego zachmurzenia przeplatanych z opozycją tychże zjawisk. Ciężko jest więc wyznaczyć ogólny trend temperaturowy dla poszczególnych regionów Polski, ale średnia T2m oscylować będzie w okolicy 16 stopni Celsjusza.

dane graficzne: windy.com, kachelmanwetter.de, dwd.de, meteo.pl, modelzentralle.de, meteomodel.pl