Przed nami gorący wtorek. Popołudniu na zachodzie Polski możliwe lokalne wzrosty do 30°C!

Opublikowano 10 maja 2021 o godz. 19:34

Wtorek będzie z wysokim prawdopodobieństwem apogeum wysokich temperatur nad Polską. Środa przyniesie również wysokie temperatury, jednak porównując wyliczenia modeli na wtorek, będą to wartości nieco niższe, zaś w kolejnych dniach zanotujemy dalsze spadki. Wracając do meritum – strumień bardzo ciepłych mas powietrza kontynuuje swoją ekspansję przez Europę, docierając głęboko na północ i tworząc nieprzerwany tunel w kierunku południa Europy i dalej aż nad Afrykę! Jak widać po prognozach modelu ICON-EU, ukazujących położenie mas powietrza na wtorkowe popołudnie, szczególnie ciepłe sektory mają zaznaczyć się na terenie południowej, południowo zachodniej i zachodniej Polski i to tutaj możemy być świadkami bardzo wysokich temperatur powietrza.

Strumień ciepła nad Europą – ułożenie sektorów na wtorek wg modelu ICON-EU

Wtorek będzie niósł ze sobą podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia co najmniej pojedynczego przypadku temperatury powietrza osiągającej 30°C w zachodniej Polsce, co z praktycznego punktu widzenia pozwoli nam stwierdzić wystąpienie upału. Prognoza modelu ICON sygnalizuje wręcz dominację temperatur w zakresie 27°C/29°C w całej zachodniej połowie kraju, zaś w centralnej i południowej części niewiele mniej. Jedynie na wschodzie kraju temperatury będą odpowiadały bardziej charakterystyce dnia ciepłego (20-25°C).

Oczywiście w trakcie dnia nie przewiduje się opadów deszczu, zaś zachmurzenie będzie małe (chmury wysokie), a w większości kraju występować ma bezchmurne niebo

Popołudniowe temperatury powietrza nad Polską – model ICON

Wyszczególnienie obszaru województwa lubuskiego – szansa na +30°C

Dane modeli: ICON-EU, ICON-D2, SwissHD