Prognozy na weekend. Ośrodek wyżowy Philine przyniesie stabilną pogodę nad Polską.

Opublikowano 14 października 2021 o godz. 18:28

Prognozy na nadchodzący weekend wyglądają dosyć optymistycznie. Opady deszczu nad przytłaczającą większością kraju zanikną, ale na niebie pozostanie spora ilość chmur. W dalszym ciągu spływać będzie dosyć chłodne powietrze z północnego zachodu, a więc na ocieplenie nie ma co liczyć.

(Podgląd na aktualne warunki pogodowe w kraju)

Aktualnie pogoda w kraju sterowana jest częściowo przez układ niżowy Gerold znad Skandynawii. W piątek jego strefa aktywnego frontu chłodnego będzie przemieszczać się z północnego zachodu na południowy wschód, niosąc opady deszczu. Tuż za obszarem niżu obserwowana będzie wędrówka strefy wysokiego ciśnienia związanej z wyżem znad Wysp Brytyjskich – Philine. Układ ten zacznie obejmować nasz kraj w trakcie nocy z piątku na sobotę, umacniając swoją pozycję nad Polską w trakcie weekendu.

Prognoza sytuacji synoptycznej nad Europą w piątek

Prognoza sytuacji synoptycznej nad Europą w piątek

Ośrodek wyżowy wspomagać będzie transport chłodnych mas pochodzenia polarnomorskiego. Cieplejsze powietrze zacznie docierać do naszego kraju prawdopodobnie dopiero po poniedziałku.

Prognozy na sobotę. Dużo chmur w kraju, jednak ze śladową ilością opadów

W sobotę zachmurzenie w kraju będzie umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego. Modele numeryczne dają jednak pewność co do okresowych rozpogodzeń w różnych regionach kraju. Opady deszczu za dnia mogą pojawiać się bardzo lokalnie nad województwami nadmorskimi. O poranku niewykluczone będą drobne opady także na południowym wschodzie (wpływ odchodzącego frontu chłodnego). Wiatr w ciągu dnia najbardziej odczuwalny będzie w pasie od północnego zachodu po północny wschód – porywy maksymalne do około 45 km/h.

Umiarkowane zachmurzenie nad Polską w sobotę – prognoza modelu ICON-EU

Temperatury powietrza będą bardzo wyrównane, wahające się w przedziale 10°C/12°C. Tylko w obszarach podgórskich i górskich naturalnie spadną poniżej bariery 10°C.

W niedzielę znaczący wzrost zachmurzenia

Niedziela minie prawdopodobnie pod wpływem przewagi zachmurzenia całkowitego. Przejaśnienia mogą występować okresowo na wschodzie, ale także południu. Szanse na słabe i lokalne opady ponownie mogą mieć miejsce głównie na północy, ale niewykluczone są słabe opady mżawki z gęstego zachmurzenia w części zachodniej i centralnej. Wiatr osłabnie. Jedynie na północnym wschodzie może być umiarkowany z porywami do 40 km/h.

Temperatury powietrza w stosunku do soboty pozostaną w zasadzie bez zmian. Najchłodniejszymi regionami na terenach nizinnych będą województwa nadmorskie oraz pas od Warmii i Mazur po Podlasie.

Grafiki: http://meteologix.com http://wxcharts.com http://met.fu-berlin.de