Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 31.07.21

Opublikowano 31 lipca 2021 o godz. 09:11

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla południowej i południowo-wschodniej części kraju z racji możliwego rozwoju wielokomórkowych i superkomórkowych burz z ulewnymi opadami deszczu i gradobiciami

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony okalające strefę poziomu pierwszego

W sobotę nad obszarem Polski znajdzie się zatoka niżowa wraz ze strefą aktywnego frontu o charakterze chłodnym. Do południowej i południowo-wschodniej części kraju dopływać będzie umiarkowanie, a lokalnie mocno chwiejna masa powietrza o dużych zasobach wilgoci. Czynnikiem wspomagającym rozwój konwekcji będą rozległe strefy zbieżności wiatru oraz możliwość wejścia od Słowacji niewielkiej cyklogenezy (niżu barycznego). Zagrożeniem będą przeważnie ulewne opady deszczu, ale incydentalnie mogą pojawić się gradobicia nawet do 4 cm oraz silny wiatr do 80/90 km/h.

W strefie pierwszego poziomu zagrożenia przewiduje się rozwój przede wszystkim zorganizowanych układów wielokomórkowych lub większego układu burzowego w drugiej części dnia. Początkowo w izolowanym trybie konwekcji wystąpić mogą superkomórki burzowe szczególnie od wschodniej części Małopolski przez południe, centrum i wschód Podkarpacia po południowy-wschód Lubelszczyzny. Zagrożeniem od strony burz superkomórkowych będą opady dużego gradu o średnicy 3-4 cm (lokalne przypadki +4 całkowicie niewykluczone), silny prostoliniowy wiatr w związku z możliwymi zjawiskami typu downburst (80/90 km/h) oraz ulewne opady deszczu o akumulacji nawet powyżej 35 mm. Z biegiem upływu dnia izolowany tryb konwekcji przekształci się w rozwój zorganizowanych burz wielokomórkowych o większym zasięgu, które obejmą zwłaszcza Podkarpacie i Lubelszczyznę, a w mniejszym stopniu część województwa świętokrzyskiego. Wówczas zagrożeniem będzie silny wiatr o prędkości do 80 km/h oraz ulewne i długotrwałe opady deszczu o akumulacji 30-45 mm (lokalne przypadki +50 niewykluczone). Aktywność burzowa będzie trwać przez całe popołudnie i częściowo wieczorem, jednak w drugiej części nocy wyraźnie osłabnie lub zaniknie całkowicie jeszcze przed północą.

W strefie prawdopodobieństwa >60% poziomu podstawowego, burze mogą przyjmować bardziej izolowany i punktowy charakter z racji niedosytów wilgoci w troposferze i utrudnionego w związku z tym rozwoju głębokiej konwekcji. Mimo wszystko pojawić się może kilka aktywnych burz z intensywnymi/ulewnymi opadami deszczu o akumulacji raczej nie przekraczającej 25 mm, wiatrem do 70 km/h i gradem w zakresie 2-3 cm (szczególnie jeśli będą to superkomórki, a taka szansa istnieje). Ostatecznie niewykluczone, że w tej strefie pojawi się 1-2 burze, które siłą mogą być zbliżone do burz ze strefy poziomu pierwszego – szczególnie obszary, które będą najbliżej granic tej strefy (pozostała część woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i lokalnie lubelskiego)

W regionach <60% charakterystyka burz będzie podobna, jednak szanse na ich powstanie będą niskie przez cały okres prognozy. Niewykluczone, że pojawią się one mocno lokalnie np. na terenie Podlasia i wschodniego Mazowsza