Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 30.08.21

Opublikowano 30 sierpnia 2021 o godz. 06:46

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje głównie wschodnią połowę Polski, oraz w mniejszym stopniu prawdopodobieństwa pozostałe regiony

W poniedziałek obszar Polski pozostanie w strefie wilgotnych i aktywnych układów niskiego ciśnienia. W ciągu dnia wystąpią strefy zwiększonej niestabilności w troposferze, prowadzące do rozwoju słabych i umiarkowanych zjawisk burzowych, generujących głównie silne opady deszczu.

W strefie >60% zjawisk burzowych może być najwięcej z racji sprzyjających warunków termodynamicznych. Od Podkarpacia po Mazowsze i Podlasie przewiduje się powstawanie pojedynczych komórek lub wielokomórek burzowych z silnymi opadami deszczu o akumulacji 15-20 mm, a lokalnie powyżej 20 mm. Miejscami pojawić może się dodatkowo opad gradu, jednak dosyć drobny. Wiatr nie będzie zagrożeniem podczas przechodzenia burz.

W strefie <60%, która obejmuje znaczną część kraju, przewiduje się głównie konwekcyjne opady deszczu. Burze mogą powstawać tylko w niektórych lokalizacjach. Prawdopodobnie pas pojedynczych komórek uformować może się od północnego zachodu przez zachód po południowy zachód. Rozproszone formacje burzowe powstać mogą także od południa w kierunku centrum Charakterystyka zjawisk towarzyszących burzom będzie tutaj podobna. Miejscami sumy opadów mogą przekroczyć 20 mm.