Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 29.08.21

Opublikowano 29 sierpnia 2021 o godz. 11:42

Możliwość rozwoju słabych burz obejmuje regiony południowe, południowo zachodnie i zachodnie

W niedzielę sytuacja synoptyczna nie ulegnie zasadniczej zmianie. Wciąż pozostaniemy w strefie obniżonego ciśnienia oraz wilgotnej masy powietrza miejscami o zwiększonym poziomie niestabilności. W ciągu dnia lokalnie rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu, ale także i burzami.

W strefie >60% burze będą lokalne, ale najbardziej prawdopodobne. Przewiduje się głównie pojedyncze komórki burzowe generujące opady deszczu do 15 mm. Zagrożenie silnym wiatrem będzie bardzo niskie. Nie przewiduje się porywów większych niż 50 km/h podczas przechodzenia burzy nad daną lokalizacją. Gdzieniegdzie pojawić może się drobny grad. Zjawiska będą mocno rozproszone powstając w losowych lokalizacjach. W związku z dosyć lokalnym charakterem burz, nad wieloma częściami województw ujętych w obszarze >60%, burze mogą się w ogóle nie pojawić.

W strefie <60% pojedyncze i lokalne burze mogą powstawać głównie nad województwami nadmorskimi. Szanse na ten scenariusz są jednak niewielkie, a burze jeśli powstaną, będą miały podobną charakterystykę jak w obszarze głównym.