Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 29.06.21

Opublikowano 29 czerwca 2021 o godz. 10:58

Pierwszy poziom zagrożenia obejmuje południowe pasmo kraju z powodu możliwości wystąpienia burz z ulewnymi opadami deszczu i dużego gradu

We wtorek glownym czynnikiem wpływającym na zmienność pogody będzie obecność chwiejnej masy powietrza wzdłuż południowej granicy Polski oraz przebiegająca tędy linia konwergencji wiatru. Te czynniki przyniosą we wtorek aktywne zjawiska burzowe – szczególnie w górach i na pogórzu.

W obszarze pierwszego poziomu zagrożenia przewiduje się rozwój aktywnych burz z wysoką szansą na rozwój superkomórek burzowych. Z racji wysokich wartości wolności troposfery, w czasie obowiązywania prognozy istnieć będzie duże ryzyko ulewnych/nawalnych opadów deszczu o akumulacji w przedziale 20-45 mm. Z racji dużych wartości niestabilności w tropoferze przewidywane są także opady gradu o średnicy 2-4 cm, choć nie da się do końca przewidzieć siły burz superkomórkowych, które w przypadku lepszych warunków są zdolne nieść opady jeszcze większego gradu. Na trasie burz z racji silnych prądów zstępujących niewykluczone będą uderzenia wiatru prostoliniowego o sile do 80/90 km/h.

Największa aktywność burz przewiduje się od Dolnego Śląska po Śląsk Górny. W pozostałych regionach strefy 1 burze mogą być bardziej izolowane.

W strefie stopnia podstawowego burze moga pojawiać siłę na północ od głównego obszaru i nieco w głąb południowo zachodniej Polski wieczorem i częściowo nocą. Burze będą tutaj jednak lokalne i z mniejszym zagrożeniem (głównie intensywne opady deszczu)