Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 28.05.21

Opublikowano 28 maja 2021 o godz. 10:20

Prognoza burz – 28.05.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje północno-wschodnią i częściowo północną Polskę

W piątek możliwość wystąpienia masowej konwekcji obejmuje większość obszaru Polski. Warunki ku lepszemu rozwojowi burz obejmować będą jednak głównie obszary północno-wschodnie oraz północne, ale wyładowań nie można wykluczyć także w innych częściach kraju.

Na obszarze najwyższego prawdopodobieństwa >60% popołudniu prognozuje się wędrówkę licznych pasm opadowych oraz pojedynczych komórek burzowych. Burze będą miały charakter rozproszony i na ogół niezorganizowany. Na trasie pojawić mogą się silniejsze opady deszczu, ale tak jak w ostatnich dniach, zagrożenie nadmiernymi sumami jest niskie (10-15 mm). Ponownie część komórek może generować opady gradu (miejscami dosyć intensywne), jednak średnica gradzin będzie niewielka na ogół do 1 cm i mniej. Wiatr umiarkowany dochodzący zwykle do 50-60 km/h.

Mniejsze prawdopodobieństwo burz obejmuje regiony okalające strefę >60%. Tutaj jednak także można spodziewać się burz, ale prawdopodobnie mniej licznych. Ich charakterystyka będzie zbliżona jak w obszarze głównym, choć dominować mają lokalne komórki.

Całkowicie nie można wykluczyć kilku izolowanych i słabych burz na południu Polski, ale nie zdecydowano się objąć tego obszaru.