Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 27.07.21

Opublikowano 27 lipca 2021 o godz. 07:29

Pierwszy poziom zagrożenia obejmuje wschodnią połowę Polski z częściowym uwzględnieniem południa i centrum

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje lokalnie regiony południa oraz północy kraju

We wtorek z zachodu na wschód przez obszar Polski wędrować będzie chłodny, aktywny front atmosferyczny wypierający gorące i chwiejne powietrze, zaciągając jednocześnie w swej tylnej części masę powietrza mniej chwiejną i suchszą. W strefie zbieżności wiatru i silniejszych ich uskoków, prognozuje się rozwój burz jednokomórkowych, wielokomórkowych, a miejscami także silniejszych burz o charakterze superkomórkowym.

W strefie pierwszego poziomu zagrożenia szczególnie na południowym wschodzie istnieje ryzyko rozwoju aktywniejszych burz o charakterze superkomórkowym. Szansa na burze tego typu rozciągać będzie się od południa Małopolski przez południe i wschód Podkarpacia po południowy wschód Lubelszczyzny. Tutaj w wyniku korzystnych warunków kinematycznych powstać może kilka izolowanych burz superkomórkowych, które mogą generować opady dużego gradu o średnicy 4-6 cm, a ponadto silne opady deszczu o akumulacji 25-40 mm oraz gwałtowne porywy wiatru do 80-90 km/h. W pozostałych regionach poziomu pierwszego przewiduje się rozwój na ogół zwykłych burz jedno i wielokomórkowych z głównym zagrożeniem od strony ulewnych opadów deszczu o akumulacji powyżej 25 mm oraz silnym wiatrem do 70/80 km/h. Incydenty z opadami gradu do 3 cm nie są jednak wykluczone.

W obszarze poziomu podstawowego z prawdopodobieństwem >60% burze możliwe będą przede wszystkim na północy kraju. Towarzyszyć mogą im ulewne opady deszczu do 25 mm i silniejszy wiatr do 70 km/h. Na południu ich inicjacja będzie możliwa o ile sektor suchej masy powietrza nie wkroczy tutaj za szybko. W innym wypadku zjawiska ostatecznie się tutaj nie rozwiną.

W obszarach poniżej 60% burze są mało prawdopodobne z racji wkraczania suchej masy powietrza