Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 26.06.21

Opublikowano 26 czerwca 2021 o godz. 07:13

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje południowo-wschodnią i częściowo wschodnią Polskę

W sobotę obszar Polski dostawać będzie się pod wpływ pola wysokiego ciśnienia, jednak nad krajem nadal zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, który przebiegać będzie w pasie od południa po wschód. Przed frontem zalegać będzie umiarkowanie chwiejna i wilgotna masa powietrza, w której rozwijać będą się burze. Chwiejność wystąpi także za frontem, lecz będzie ona na ogół niska, pozwalająca w większości przypadków na rozwój przelotnych opadów deszczu.

Zjawiska burzowe w dniu 26.06 występowały już od wczesnych godzin porannych w pasie od Podkarpacia po Lubelszczyznę. W trakcie nadchodzących godzin w miarę przejaśnień i nasłonecznienia, rozwój kolejnych chmur kłębiastych będzie dalej inicjowany nad tymi regionami, a także nad województwami sąsiednimi (świętokrzyskie i małopolskie). Burze będą przybierać postać zwykłych komórek lub nieco większych burz wielokomórkowych. Na ich trasie wystąpić mogą głównie intensywne opady deszczu, które najmocniejsze będą prawdopodobnie we wschodniej części województwa lubelskiego – tam niewykluczona jest akumulacja powyżej 20 mm. W pozostałych regionach sumy powinny kształtować się na ogół w przedziale 10-20 mm. Takie sumy mogą w kilku przypadkach spowodować wystąpienie lokalnych zalań. Opady gradu także mogą być zjawiskiem towarzyszącym, aczkolwiek będą to opady drobne w przedziale 1-2 cm. Okresowo prognozuje się wystąpienie silniejszych podmuchów wiatru zwłaszcza dla burz wielokomórkowych jak i niewykluczonych superkomórek. Porywy nie powinny przekraczać jednak 70 km/h

W regionach okalających strefę największego prawdopodobieństwa, konwekcja także będzie się rozwijać. Komórki z opadami deszczu wędrować mają w pasie od południowego zachodu po południe. Kilka zjawisk burzowych także jest możliwych, zwłaszcza od Dolnego Śląska po Górny Śląsk w osi od centralnych części w kierunku południowej granicy. Burze będą jednak tutaj słabe. W strefie <30% dominować ma zachmurzenie i słaba konwekcja. Szansa na przypadek burzy będzie bardzo niska.