Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 20.06.21

Opublikowano 20 czerwca 2021 o godz. 11:31

Prognoza burz – 20.06.21

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla województwa zachodniopomorskiego w związku z możliwością rozwoju wydajnych opadowo burz

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony okalające poziom pierwszy. Strefa obowiązuje także dla wschodniej połowy kraju oraz dla Podhala

W niedzielę obszary zachodniej i północno-zachodniej Polski dostawać będą się w strefę pola obniżonego cisnienia oraz wyraźniejszej zbieżności wiatru. Pozostałe regiony Polski utrzymają się w obszarze wyżowym. Chwiejne masy powietrza zaznaczać będą się w wielu regionach kraju, jednak warunki ku rozwojowi lokalnych burz ograniczą się tylko do północno-zachodniej i wschodniej Polski.

Na obszarze Pomorza zachodniego warunki mogą późnym popołudniem i bliżej wieczora sprzyjać rozwojowi kilku izolowanych komórek burzowych, które będą mogły przynosić ulewne opady deszczu o akumulacji dochodzącej nawet do okolic 30 mm. Na trasie potencjalnych burz mogą więc występować przypadki zalań. Opady gradu także są prawdopodobne, jednak nie powinny osiągać one dużej średnicy (około 2 cm). Głównymi czynnikami sprzyjającymi powstanie burz w tym fragmencie kraju będzie obecność chwiejnej i wilgotnej masy powietrza oraz niższy poziom kondensacji względem regionów otaczających.

Wokół obszaru pierwszego poziomu zagrożenia burze także mogą się rozwinąć, ale nadal będą to zjawiska lokalne i mniej prawdopodobne z racji utrzymującego się przez większość dnia wysokiego poziomu kondensacji. Wydaje się, że kilka komórek burzowych z silniejszymi opadami deszczu może powstać w województwie lubuskim i być może w pozostałej części Pomorza zachodniego nie ujętego w strefie poziomu pierwszego.

Na wschodzie Polski zalegać będzie chwiejnej i wilgotne powietrze, jednak liczebność zjawisk nie powinna być zbyt duża. Szansa na burze w tym obszarze występować ma przede wszystkim od wschodniej części Podkarpacia po Lubelszczyznę. W przypadku Podlasia warunki w teorii mogą pozwolić na rozwój kilku odizolowanych burz, jednak modele numeryczne nie faworyzują zbyt wyraźnie tego wariantu. Burze we wschodniej Polsce mogą być także wydajne opadowo, z racji prawdopodobieństwa sum opadowych powyżej 20 mm. Opady gradu, jeśli wystąpią, będą niewielkie o podobnej średnicy jak w obszarze poziomu pierwszego.

Niewykluczony będzie rozwój przypadku burzy na terenie Podhala lub głównie w obszarze Tatr.