Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską 16/17.08.21

Opublikowano 16 sierpnia 2021 o godz. 07:56

Drugi poziom zagrożenia obowiązuje dla południowej i częściowo południowo-wschodniej Polski z związku z możliwością wystąpienia gradobić i silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla obszarów południowo-zachodniej, centralnej i północno-wschodniej części kraju w związku z możliwością wystąpienia gradobić, silnych porywów wiatru. Spektrum zagrożeń powinno być jednak mniej intensywne jak w strefie poziomu drugiego

W poniedziałek obszar Polski znajdzie się w strefie niżu znad południowej części Szwecji. Z zachodu na wschód stopniowo przemieszczać będzie się układ frontów atmosferycznych, wypierający gorącą i niestabilną masę powietrza. W strefie przedfrontowej na liniach zbieżności wiatru może dojść do dynamiczniejszego rozwoju burz.

Przedpołudnie, druga część dnia, częściowo wieczór

Zarówno w strefie poziomu pierwszego jak i drugiego przewidywany jest rozwój burz superkomórkowych jak i z czasem wielokomórkowych, które przemieszczać mają się z południowego zachodu na północny wschód i wschód. Burze miejscami powstawać mogą jednak już przed południem. Szczególnie groźne mogą okazać się superkomórki, które w pasie od południa po południowy wschód kraju nieść mogą zagrożenie opadami dużego i bardzo dużego gradu (nawet 4-6 cm) oraz silnych, prostoliniowych porywów wiatru do 90 km/h. Ponadto z uwagi na dużą wodność w troposferze, ulewne opady deszczu również będą zjawiskiem często towarzyszącym, aczkolwiek zagrożenie zalaniami i podtopieniami nie powinno być aż tak wysokie. Burz o charakterze superkomórkowym należy spodziewać się także od południowego zachodu po północny wschód. Także i w tym przypadku ryzyko opadów dużego gradu i silnego wiatru będzie znaczące – szczególnie w północno-wschodnim fragmencie Polski, a w mniejszym stopniu na południowym-zachodzie. W miarę zbliżania się do pory wieczorowej, burze będą wykazywały się tendencją do łączenia w układy wielokomórkowe, faworyzując wówczas ryzyko silnego wiatru jako pierwsze (możliwe przypadki do 90 km/h). Ryzyko wystąpienia pojedynczej trąby powietrznej jest umiarkowane, jednak z uwagi na dynamiczną sytuację taki scenariusz jest niewykluczony na wschodzie i północnym-wschodzie.

Godziny wieczorne i noc z poniedziałku na wtorek

Wieczorem i nocą zagrożenie skupi się przede wszystkim w strefie poziomu drugiego, gdzie niewykluczone jest przejście kilku burz wielokomórkowych lub jednego systemu MCS. Zagrożeniem będą przede wszystkim szkwałowe porywy wiatru o sile 80-100 km/h, w szczególności gdy burze nabiorą charakteru liniowego. Ponadto w struktury burz wielokomórkowych nadal mogą być wbudowane superkomórki. Poza silnym wiatrem, przewiduje się także ulewne i dlugotrwale opady deszczu o akumulacji 20-30 mm. Burze późną nocą będą wychodzić ze strefy poziomu drugiego w kierunku Podlasia i Mazowsza, niosąc już głównie długotrwałe opady deszczu o natężeniu silnym.