Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 15/16.08.21

Opublikowano 15 sierpnia 2021 o godz. 22:48

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje pas południa i południowego zachodu w kierunku centrum i wschodu

W nocy nastąpi adwekcja chwiejnej masy powietrza nad coraz większą część kraju. Będzie to przedpolem do rozwoju silniejszych burz w trakcie poniedziałkowego popołudnia. Zjawiska przewidywane są w drugiej części nocy i o poranku

W wyznaczonym orientacyjnie pasie >60% przewidywane jest przejście komórek burzowych (lub większego układu wielokomórkowego), które przechodzić będą w pasie od Opolszczyzny po Śląsk i prawdopodobnie niektóre obszary Małopolski. Z biegiem upływu nocnych godzin burze mogą przechodzić dalej w kierunku woj. łódzkiego i świętokrzyskiego, docierając o poranku nad Lubelszczyznę i Mazowsze. Na trasie burz wystąpią głównie intensywne opady deszczu, jednak nie przewiduje się sum opadów większych niż 20 mm. Miejscami pojawić może się umiarkowany wiatr nie silniejszy niż 60 km/h.

Zjawiska burzowe powinny być lokalne, a liczebność niska.

W strefach <60% burze raczej nie wystąpią, choć pewności co do tego scenariusza nie ma. Niewykluczone, że zjawiska bardziej odchylą się na wschód, przez co obejmą większa część Małopolski, ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyzny.