Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 15.08.21

Opublikowano 15 sierpnia 2021 o godz. 11:42

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje południową i południowo-wschodnią część Polski

W południowo-wschodniej Polsce zalegać będzie chwiejna masa powietrza wraz z odcinkiem pofalowanego frontu atmosferycznego. W jego obrębie przewiduje się rozwój umiarkowanych burz z głównym zagrożeniem od strony silnych opadów deszczu. Miejscami wystąpić może grad.

W strefie >60% przewiduje się powstawanie głównie pojedynczych komórek burzowych, choć późniejszym popołudniem 1-2 układy wielokomórkowe o niewielkich rozmiarach nie są wykluczone. Dodatkowo dopuszcza się możliwość powstania burz superkomórkowych. Burze będą powstawać w różnych częściach wyznaczonej strefy, głównie w trybie izolowanym. Głównym zagrożeniem od strony burz mogą być intensywne/ulewne opady deszczu o akumulacji 20-25 mm. W strefie regionów podgórskich i górskich nawet okolice 30 mm. W związku z tym wzrośnie zagrożenie występowania przypadków zalań. Ponadto z uwagi na dużą niestabilność powietrza, mogą pojawiać się opady gradu o średnicy 2-3 cm, choć w sytuacji powstawania superkomórek, możliwe są opady +3 cm, ale <4cm. Z najaktywniejszych burz spodziewać można się też silnego wiatru do 80 km/h

Warunki w pewnych obszarach wyznaczonej strefy w teorii kwalifikują się do wydania pierwszego poziomu zagrożenia (Małopolska + Podkarpacie). Na ten moment nie zdecydowano się jednak o wydaniu prognozy z uwzględnieniem pierwszego poziomu.

Fot w tle: Kamil Domowisz